Sprawdzamy, jak wyglądało życie w pałuckiej zagrodzie

Sprawdzamy, jak wyglądało życie w pałuckiej zagrodzie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie logo

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie znajdują się nie tylko zabytki związane z archeologią regionu, ale również etnografią. Pośród nich największym jest chata pałucka z XVIII wieku. I to właśnie ona stanie się centralnym punktem wydarzenia. “W pałuckiej zagrodzie” to wydarzenie nawiązujące do regionu Pałuk leżącego na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Choć obejmują obszar o powierzchni zaledwie 2 tys. km2, są bardzo zróżnicowane. Pałuczanie do dziś zachowali poczucie własnej odrębności kulturowej oraz niektóre elementy dawnych zwyczajów. Wciąż spotyka się tradycyjny strój pałucki, kultywowane są też tradycje haftu, muzyki, rzeźby i zdobnictwa oraz lokalna gwara. W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie będzie można się najlepiej o tym przekonać.

To wyjątkowa okazja by spotkać się z twórcami ludowymi oraz osobami propagującymi różne aspekty tradycji ludowej, którzy zaprezentują m.in. pałuckie stroje oraz typowe dla regionu rękodzieło, w tym haft pałucki. Dla chętnych (po wcześniejszych zapisach) przygotowaliśmy warsztaty tworzenia tradycyjnych pająków ze słomy oraz kwiatów z bibuły. To też okazja by poznać proces powstawania ceramiki ludowej i samodzielnie wykonać naczynie, spróbować swych sił w rzeźbie oraz wikliniarstwie. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przygotowaliśmy warsztaty pieśni ludowych. Całość wydarzenia zwieńczy koncert tradycyjnych pałuckich pieśni wykonanych przez członków zespołu “Piekielnica”.

Na turystów odwiedzających w tych dniach nasze Muzeum będą również czekać lokalni wytwórcy żywności. Będzie można spróbować pałuckich specjałów, zapoznać się z serami produkowanymi w lokalnej serowarni czy spróbować tradycyjnego chleba.

W pałuckiej zagrodzie – program godzinowy:

31 lipca, sobota:

10:00-18:00 – warsztaty garncarskie
10:00-18:00 – pokazy haftu pałuckiego
10:00-18:00 – stoiska z regionalnymi wyrobami

10:00-14:00 – warsztaty wikliniarskie (warsztaty dwudniowe, zapisy tutaj)
10:00-14:00 – warsztaty rzeźbiarskie (zapisy tutaj)

10:30-11:30 – warsztaty tworzenia pająków pałuckich (zapisy tutaj)
11:30-13:30 – warsztaty śpiewu pieśni pałuckich (zapisy tutaj)
13:30 – wykład “Pałuki – nasza mała ojczyzna” (Wiesława Gruchała, Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
14:30-15:00 – koncert zespołu Piekielnica
15:30-16:30 – warsztaty tworzenia pałuckich kwiatów z bibuły (zapisy tutaj)

1 sierpnia, niedziela:

10:00-18:00 – warsztaty garncarskie
10:00-18:00 – pokazy haftu pałuckiego
10:00-18:00 – stoiska z regionalnymi wyrobami

10:00-14:00 – warsztaty wikliniarskie (warsztaty dwudniowe)
10:00-14:00 – warsztaty rzeźbiarskie (zapisy tutaj)

10:30-11:30 – warsztaty tworzenia pająków pałuckich (zapisy tutaj)
11:30-13:30 – warsztaty śpiewu pieśni pałuckich (zapisy tutaj)
13:30 – wykład “Pałuki – nasza mała ojczyzna” (Wiesława Gruchała, Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
14:30-15:00 – koncert zespołu Piekielnica
15:30-16:30 – warsztaty tworzenia pałuckich kwiatów z bibuły (zapisy tutaj)

Dostępne warsztaty:

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy poprzez formularze rejestracyjne. Warsztaty są darmowe i będą przeprowadzone w obowiązującym reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich obowiązujących obostrzeń.

pająk pałuckiTworzenie pająków pałuckich – warsztaty poprowadzi pani Małgorzata Bołka posiadająca status twórcy ludowego. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są pająki pałuckie i jaką pełniły funkcję oraz wykonają element tradycyjnego pająka pałuckiego ze słomy, bibuły, krepy, drutu oraz nici. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 1h, ilość miejsc: 10.

 

pałuckie kwiaty z bibułyTworzenie pałuckich kwiatów z bibuły – Małgorzata Bołka pokaże uczestnikom warsztatów jak wykonywać pałuckie kwiaty z bibuły i drutu. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 1h, ilość miejsc: 15.

 

 

PiekielnicaWarsztaty pieśni pałuckich – śpiew biały to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Malwina Paszek, multiinstrumentalistka i instruktorka współpracująca z zespołem “Piekielnica”, zaprezentuje podstawy tej techniki poprzez naukę wykonywania tradycyjnych pieśni pałuckich. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 2h, ilość miejsc: 20.

 

warsztaty wikliniarskieWarsztaty wikliniarskie – na dwudniowych warsztatach wikliniarskich uczestnicy nauczą się podstaw wyplatania koszyków. Na bazie wcześniej przygotowanych przez instruktora Leszka Ścieżyńskiego szkieletów, pierwszego dnia uczestnicy nauczą się wyplatać dno kosza, natomiast drugiego dnia będą wyplatać ramkę. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 4h dziennie, ilość miejsc: 10.

 

warsztaty rzeźbiarskieWarsztaty rzeźbiarskie – na warsztatach rzeźbiarskich uczestnicy będą wykonywać tzw. kije na cioty nawiązujące do lokalnej ludowej tradycji. Naukę operowania narzędziami rzeźbiarskimi oraz podstawy wiedzy rzeźbienia w drewnie przekaże twórca ludowy i instruktor w Pałuckiej Pracowni Rzeźby, Zbyszko Piwoński. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 4h, ilość miejsc: 8.

 

warsztaty garncarskieWarsztaty garncarskie – w ciągu dnia będzie również możliwość wzięcia udziału w warsztatach garncarskich prowadzonych przez Emilię Skibę prowadzącą pracownię Mudcraft. Każda osoba chętna będzie mogła wykonać na kole garncarskim naczynie i zabrać je ze sobą. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych bez wcześniejszej rezerwacji miejsc**.

 

* W przypadku mniejszej liczby rezerwacji nie wyklucza się doboru uczestników na bieżąco wśród zainteresowanych turystów zwiedzających w tych dniach Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Informacje można uzyskać przy namiocie, w którym odbywają się warsztaty.

** W przypadku zajęć garncarskich warsztaty będą przeprowadzane na bieżąco wśród chętnych osób biorących udział w pozostałych zajęciach, jak i turystów zwiedzających w tych dniach Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Fot.: wł. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

7 lipca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7648530

Skip to content