Sprawdź swoje studia! Nowa funkcja już w RAD-on

Sprawdź swoje studia! Nowa funkcja już w RAD-on

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) stale pracuje nad rozwojem portalu RAD-on, gdzie każdy znajdzie wiele przydatnych informacji dotyczących aktualnych danych związanych z systemem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Oprócz eksperckich analiz i raportów, dostępne są tutaj także wiarygodne dane o liczbie studentów, uczelni czy pracowników naukowych. Eksperci OPI dodają stale także nowe funkcje, aby korzystanie z portalu spełniało oczekiwania użytkowników. W ostatnim czasie wprowadzono m.in. nowe kryteria, według których można przeszukiwać dane, a końcem sierpnia dodano do każdego konta użytkownika możliwość sprawdzenia własnych studiów. Portal dostępny jest za darmo pod adresem Radon.nauka.gov.pl.

RAD-on – tylko wiarygodne dane

Portal RAD-on cieszy się coraz większą popularnością. To nowoczesna platforma IT, którą eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji opracowali na zlecenie Ministerstwem Edukacji i Nauki (MEiN). Na portalu znaleźć można wiarygodne informacje o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Narzędzie OPI bardzo dobrze realizuje misję instytutu, dostarczając wszystkim informacje, które są rzetelne i pochodzą wyłącznie ze zweryfikowanych baz danych. W dobie fake newsów rola RAD-onu jest bardzo duża. Portal OPI to przede wszystkim wysokiej jakości dane, raporty i analizy dostępne dla każdego. Mogą być one wykorzystane zarówno przez instytucje publiczne, naukowców prowadzących badania, jak i firmy tworzące innowacyjne produkty i usługi. Portal jest systematycznie aktualizowany, aby prezentować jak najbardziej aktualne informacje.

Sprawdź swoje studia na portalu RAD-on

Eksperci OPI stale dodają nowe funkcje, aby w jak największym stopniu spełniać oczekiwania użytkowników portalu RAD-on. Dostępne dane można filtrować na wiele sposobów, dzięki czemu dostosowane są one do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Narzędzie OPI umożliwia także bezpłatne pobranie i wykorzystywanie zasobów w aplikacjach, bazach danych, programach i usługach informatycznych. Portal posiada REST API, dzięki czemu możliwy jest otwarty dostęp do danych. Najnowszą funkcją jest możliwość sprawdzenia swoich studiów – zarówno aktualnych, jak i ukończonych.

Do tej pory użytkownicy nie mieli bezpośredniego dostępu do informacji o własnych studiach. Dane te znajdują się w systemie POL-on i są dostępne tylko dla ograniczonej, uprawnionej grupy osób. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i udostępnić te informacje. Oczywiście zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Każda zalogowana osoba może sprawdzić wyłącznie swoje dane i nie ma możliwości, aby ktoś miał dostęp do danych innych osób – mówi Marek Michajłowicz, zastępca dyrektora ds. rozwoju oprogramowania w Ośrodku Przetwarzania Informacji. – W celu uzyskania informacji o własnych studiach konieczne jest zalogowanie się do portalu RAD-on poprzez login.gov.pl. Następnie na tej stronie należy wybrać preferowany sposób logowania, np. przez profil zaufany, aplikację mObywatel, e-Dowód, bankowość elektroniczną czy też USE eID. Po zalogowaniu do RAD-onu należy wejść do zakładki Konto użytkownika, a następnie wybrać pole – Utwórz plik. Wygenerowany raport dotyczący własnych studiów dostępny jest na portalu przez 24 godziny. Każdy użytkownik może go pobrać i zapisać na własnym urządzeniu – podsumowuje zastępca dyrektora ds. rozwoju oprogramowania w OPI.

RAD-on finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.radon.nauka.gov.pl

 

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB)

Interdyscyplinarny instytut naukowy i lider w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Posiada wiedzę o prawie każdym polskim naukowcu, jego projektach czy aparaturze badawczej. Gromadzi, analizuje i tworzy informacje o sektorze badań i rozwoju, wpływając tym samym na kształt polskiej polityki naukowej. OPI PIB tworzy inteligentne systemy informatyczne dla sektora publicznego oraz wykorzystywane w celach komercyjnych.

Główne obszary badań prowadzonych w instytucie to: algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

W działalności badawczej OPI PIB stawia na interdyscyplinarność. Instytut prowadzi badania w siedmiu laboratoriach skupiających specjalistów z wielu dziedzin. Poza ekspertami od technologii informatycznych w zespole OPI PIB pracują ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy i psychologowie. Konfrontacja różnych podejść naukowych sprzyja dogłębnej analizie zagadnień badawczych i napędza innowacyjność.

www.opi.org.pl

15 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646121

Skip to content