Spotkanie z profesorem Albertem Kotowskim

Spotkanie z profesorem Albertem Kotowskim

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wystąpienie cenionego prof. dr hab. Alberta Kotowskiego „Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy”, które odbędzie się 6.12.2018 r. o godzinie 17.00 w Spichrzu nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11.

Wykład przybliży stanowisko Niemców wobec sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Zobrazowane zostanie podejście zarówno w odniesieniu do postulatów Polaków z zaboru pruskiego w sprawie zniesienia lub złagodzenia antypolskiej polityki rządu pruskiego, jak również wobec przyszłości terenów Królestwa Polskiego zajętych w 1916 roku i okupowanych przez wojska niemieckie. Osobna część wywodu będzie poświęcona sytuacji mieszkańców Bydgoszczy w latach pierwszej wojny światowej w oparciu o wspomnienia wojenne burmistrza Bydgoszczy Hugo Wollfa – których maszynopis przechowywany jest w zbiorach Muzeum Okręgowego.

Prof. dr hab. Albert Kotowski – urodzony w 1949 roku w Bydgoszczy, w 1975 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1981 roku obronił doktorat z historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1975-1984 pracownik naukowy Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, a w latach 1985-1988 adiunkt w Instytucie Historii UMK w Toruniu. W latach 1988-1990 stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie Reńskim Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1997 roku habilitował się na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1997-2003 docent na tymże Uniwersytecie, w latach 2003 – 2014 profesor historii Europy Wschodniej na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Od października 2008 roku zatrudniony jako profesor nadzwyczajny, a od 2012 roku jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl.

Fotografia: Przegląd wojska podczas urodzin cesarza, pl. Piastowski, fot. Paul Nawrotzki i Emil Wehram, Bydgoszcz, 1914, fotografia, papier

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181663

Skip to content