Spotkanie z najmłodszymi prymusami

Spotkanie z najmłodszymi prymusami

Z okazji Dnia Dziecka do Teatru Horzycy w Toruniu zaproszono 5 czerwca najmłodszych stypendystów marszałkowskiego projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Goście odebrali gratulacje od samorządowych władz województwa za sukcesy w nauce, zobaczyli też spektakl „Cyber Carano”.

Spotkanie z 27 trzynastolatkami (dzieci z rocznika 2005) zorganizowaliśmy z okazji Dnia Dziecka, by uhonorować najmłodszych stypendystów projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”, osiągających w tak młodym wieku znaczące sukcesy w konkursach i olimpiadach wojewódzkich lub ogólnopolskich. Uczestniczyli w nim także dyrektorzy szkół oraz rodzice naszych stypendystów. Prymusi wraz z gratulacjami odebrali też upominki – czytniki e-booków.

– Projekt stypendialny „Prymus Pomorza i Kujaw” stworzyliśmy z myślą o uczniach, którzy dobrze radzą sobie w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Dodatkowe środki finansowe będą mogli wykorzystać między innymi na rozwój naukowych zainteresowań – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W roku szkolnym 2017/2018 na wsparcie 1,5 tysiąca młodych ludzi przeznaczyliśmy 4,5 mln złotych. Każdy z nich otrzyma 3 tysiące złotych wypłacane w transzach. Wsparcie stypendialne można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym, między innymi na  zakup książek i sprzętu dydaktycznego, udział w dodatkowych zajęciach, kursach, konkursach i obozach naukowych, urządzenie miejsca do nauki, a także opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania. Więcej w materiale „Stypendia dla półtora tysiąca prymusów”.

Do uczniów techników i szkół zawodowych w regionie skierowany jest program „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”. W roku szkolnym 2017/2018 wsparcie stypendialne w wysokości od 200 do 500 złotych przyznaliśmy najzdolniejszym 622 uczniom. W programie wypłacimy łącznie ponad 1,7 mln złotych. Więcej w materiale „Nasi prymusi zawodu”.

Z myślą o uczniach szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk humanistycznych, wyróżniających się wysokimi ocenami, laureatów olimpiad, konkursów lub turniejów, samorząd województwa przygotował program „Humaniści na start!”. W ramach projektu planujemy dofinansowaniem objąć 1800 uczniów. Kwota, która trafi do młodzieży to ponad 5 mln złotych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński, Spotkanie z najmłodszymi stypendystami projektu „Prymus Pomorza i Kujaw” w Teatrze Horzycy w Toruniu

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049522