Spotkanie z Mają Wolny – autorką książki “Pociąg do Imperium”

Po lewej stronie zdjęcie długowłosej, ciemnowłosej kobiety. Po prawej stronie mężczyzna w czapce, na dalszym planie fragment czołgu, w tle budynek. Napis: "Pociąg do Imperium. Podróże po współczesnej Rosji"

Spotkanie z Mają Wolny – autorką książki “Pociąg do Imperium”

Książnica Kopernikańska - logo

Mediateka w Młynach przy ul. Kościuszki 77 w Toruniu zaprasza na spotkanie z Mają Wolny – autorką książki “Pociąg do Imperium”.

Spotkanie odbędzie się 24 maja o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Autorka “Pociągu do Imperium” jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie podróżowała po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonała ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedziła wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzyła Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawiała ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szukała odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Podróżując śladami Ryszarda Kapuścińskiego, odwiedziła również dawne sowieckie republiki, które dziś są niezależnymi państwami: Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Mołdawię, Naddniestrze, a także Ukrainę i Białoruś. W styczniu 2023 została zatrzymana na granicy i otrzymała 20-letni zakaz wjazdu na teren Białorusi, który został wydany przez władze Rosji.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

20 maja 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165214

Skip to content