Spotkanie z Jackiem Świdzińskim w Mediatece w Młynach

Spotkanie z Jackiem Świdzińskim w Mediatece w Młynach

Książnica Kopernikańska - logo“Festiwal” Jacka Świdzińskiego to pierwsza polska powieść graficzna uhonorowana Paszportem “Polityki”. Świdziński przedstawił w niej pełen ruchu i rytmu pejzaż lata 1955 roku. W uzasadnieniu czytamy: “Festiwal” znakomicie opowiada epicką, wielowymiarową historię Festiwalu Młodzieży, a także oddaje polskie traumy i lęki tamtej epoki.

Na spotkanie z Autorem, które odbędzie się 15 marca w Mediatece w Młynie Kultury (Kościuszki 77),  zapraszamy nie tylko miłośników komiksów i powieści graficznych, ale również czytelników zainteresowanych powojenną historią Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30. Wstęp jest bezpłatny.

Jacek Świdziński (rocznik 1988) jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i rysunkowym samoukiem. Należy do komiksowej grupy Maszin. Kreska Świdzińskiego jest niezwykle prosta, na granicy schematyczności, jego rysunki bywają porównywane z pracami Bohdana Butenki i Sławomira Mrożka. Świdziński rysuje tylko te elementy, które są absolutnie niezbędne do pchnięcia fabuły naprzód, do opisania sytuacji albo do charakterystyki czy odróżnienia postaci. Wyróżniającą cechą jego komiksów jest sposób, w jaki prowadzi narrację oraz zabawa erudycyjnymi nawiązaniami i odniesieniami. “Festiwal” opowiada o V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbył się w Warszawie w 1955 r. Ta powieść graficzna nie tylko otrzymała Paszport “Polityki”, ale również została uznana najlepszym polskim albumem komiksowym na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

12 marca 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189521

Skip to content