Spotkanie z dr Barbarą Chojnacką, autorką ŻYCIA ARTYSTYCZNEGO W BYDGOSZCZY W LATACH 1920-1939

Spotkanie z dr Barbarą Chojnacką, autorką ŻYCIA ARTYSTYCZNEGO W BYDGOSZCZY W LATACH 1920-1939

Muzeum Okręgowe w BydgoszczyTo pierwsza jak dotąd książka przekrojowo opisująca życie bydgoskiej bohemy dwudziestolecia międzywojennego. W środę autorka tej wyjątkowej publikacji, dr Barbara Chojnacka, opowie w siedzibie Muzeum Okręgowego o wybitnych, choć często zapomnianych malarzach, rzeźbiarzach i grafikach z miasta nad Brdą.

Mimo że w latach 20. i 30. XX wieku Bydgoszcz rozwijała się prężnie również pod kątem artystycznym, wiedza o tym wycinku historii miasta była mocno zatarta i fragmentaryczna, a przez to dostępna tylko dla wąskiej grupy specjalistów i pasjonatów.

Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie, bo o pamięć po bydgoskich artystach sprzed wieku postanowiła zawalczyć dr Barbara Chojnacka, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Spod pióra muzealniczki wyszła właśnie publikacja „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia poświęcona malarzom, rzeźbiarzom i grafikom działającym w naszym mieście w okresie II RP. To również próba wypełnienia informacyjnej luki w badaniach nad całą polską sztuką międzywojnia.

Bazując na bogatym zbiorze materiałów archiwalnych i ikonograficznych, w tych wcześniej niepublikowanych, Chojnacka opisuje działalność najważniejszych instytucji i towarzystw opieki nad sztuką oraz związków i ugrupowań plastycznych. Relacjonuje też, jak wyglądały początki bydgoskiego kolekcjonerstwa prywatnego.

By namalować szczegółowy obraz narodzin i rozwoju nowego ośrodka sztuki, autorka oddała głos uczestnikom tego procesu. Mowa nie tylko o znanych, zapisanych na kartach historii nazwiskach (Antoni S. Procajłowicz, Jan Wysocki, Jerzy Rupniewski, Karol Mondral), ale także o artystach niesłusznie już zapomnianych (Wacławowi Gromek, Kazimierz Lipiński, Kazimierz Z. Rafiński).

W „Życiu artystycznym w Bydgoszczy” sporo miejsca poświęcono też istotnej, kulturotwórczej roli dawnego Muzeum Miejskiego, w związku z czym monografię włączono do programu obchodów 100-lecia MOB.

O kulisach pracy nad książką i o jej głównych bohaterach będzie można posłuchać w środę, 20 grudnia o godz. 17 w sali audiowizualnej Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Będzie to ponadto okazja do zakupu własnego egzemplarza w promocyjnej cenie 79 zł. Bilety na spotkanie autorskie są do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej muzeum.

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Bydgoszczy w ramach obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

Dr Barbara Chojnacka, Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, 492 s., ilustracje barwne, format 21×27,5 cm, streszczenie w j. ang., wyd. I, Bydgoszcz 2023.
ISBN 978-83-63572-85-3 (druk) | ISBN: 978-83-63572-87-7 (pdf)
ISBN: 978-83-63572-89-1 (mobi) | ISBN: 978-83-63572-86-0 (epub)

 

20 grudnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190251

Skip to content