Spotkanie “Szkoły oficerów Polskiej Marynarki Wojennej w Toruniu”

Spotkanie “Szkoły oficerów Polskiej Marynarki Wojennej w Toruniu”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie dotyczące szkolenia oficerów Polskiej Marynarki Wojennej w Toruniu wzbogacone prezentacją unikatowych zdjęć związanych z tą tematyką. Odbędzie się ono 12 grudnia w Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16) o godzinie 14:00. Wstęp jest wolny!

W 1922 roku, w stolicy województwa pomorskiego założono Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej. Decyzja władz wojskowych Rzeczypospolitej wydaje się na pozór dziwna, wszak odległość od Bałtyku to ponad 200 km, lecz gdy się bliżej przyjrzymy, to właśnie Toruń wówczas był najbliższym morzu ośrodkiem zapewniającym odpowiednie warunki dla tej lokalizacji. Dzięki temu Toruń stał się kolebką nowoczesnej kadry Polskiej Marynarki Wojennej (PMW). W 1928 roku mieszczącą się w Koszarach Racławickich, budynku położonym między słynną Krzywą Wieżą a Bulwarem Nadwiślańskim, przekształcono w Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.

Spotkanie poprowadzi Bogusław Uziembło, autor książki: “Marynarka wojenna II Rzeczypospolitej w fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”, Toruń 2016.

W czasie spotkania będzie możliwość zakupu ostatnich egzemplarzy publikacji.

fot. Praktyki morskie – Gdynia Oksywie, 1929 r. Podchorążowie podczas apelu porannego na pokładach kanonierek ORP „Generał Haller” i ORP „Komendant Piłsudski”

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134528