Spotkanie autorskie z Markiem Pasturczakiem i Jerzym Lelwicem – relacja

Spotkanie autorskie z Markiem Pasturczakiem i Jerzym Lelwicem – relacja

17 października br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się promocja książki pt. „Trzeba ginąć, stąd się nie wychodzi. Krojanty 1939 – prawdy, mity, legendy”. Monografia jest opowieścią o 18. Pułku Ułanów Pomorskich i ich walce 1 września 1939 roku pod Krojantami koło Chojnic. Autorzy publikacji, Marek Pasturczak, syn dowódcy 2 baterii 11 dywizjonu artylerii konnej oraz Jerzy Lelwic, emerytowany oficer Wojska Polskiego, przez kilkadziesiąt lat przeprowadzili setki rozmów z oficerami, podoficerami, ułanami, gromadząc materiał nigdzie dotąd niepublikowany.

Twórcy książki wielokrotnie przebywali w miejscach walk i potyczek 18. Pułku Ułanów, porównując topografię terenu z mapami z 1939 roku. Autorzy nie kierowali się żadnymi, z góry przyjętymi założeniami ideologicznymi ani politycznymi. Chcieli poznać i ujawnić prawdę, jakakolwiek by ona była.

Joanna Grabowska-Janowiak

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6867016