Spotkanie autorskie z Jarosławem Fischbachem pt. „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”

Okładka książki Jarosława Fischbacha „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”

Spotkanie autorskie z Jarosławem Fischbachem pt. „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”

4 listopada 2021 r. (czwartek), o godzinie 17:00 zapraszamy do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wykład Jarosława Fischbacha pt. „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”, inspirowany wydaną ostatnio książką.

Autor w niezwykle oryginalny i rzetelny sposób łączy w niej wiedzę geograficzną z wątkami historycznymi i elementami językoznawstwa. Nazwy geograficzne spełniają ważną rolę informacyjną i są istotną częścią dziedzictwa każdego kraju. Prelekcja J. Fischbacha przypomina o wkładzie Polaków w rozwój wielu regionów i całej światowej cywilizacji przez pryzmat zachowanej do dziś toponimii związanej z Polską.

Przykładem polskiego śladu jest m.in. Most Halika (hiszp. Puente Halik) – nazwa niewielkiej osady w Kostaryce. Tony Halik podczas swojej najdłuższej i najsłynniejszej podróży wiodącej z Ziemi Ognistej na Alaskę, odbytej samochodem terenowym – dżipem produkcji argentyńskiej Ika – dotarł w głąb Kostaryki. W trudno dostępnych rejonach górskich napotkał stromy wąwóz. Aby go pokonać, Halik był zmuszony wybudować prowizoryczny most. Dla żartu umieścił przy nim tabliczkę z napisem Puente Halik. Gdy stanął tu stały most, a przy nim domek dla strażników, zaczęła rozwijać się niewielka osada, która przyjęła nazwę nadaną przez Tony’ego Halika – Puente Halik, czyli Most Halika. O istnieniu tej osady Halik dowiedział się wiele lat później.

Jarosław Fischbach jest geografem i podróżnikiem, organizatorem i uczestnikiem wielu wypraw po świecie, autorem relacji z podróży, które publikuje na łamach czasopism oraz w formie książek.

Zdjęcie gł.: Okładka książki Jarosława Fischbacha „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”

29 października 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7136790