Spotkania w Muzeum Historii Torunia i Muzeum Podróżników

Spotkania w Muzeum Historii Torunia i Muzeum Podróżników

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w najbliższy wtorek 5 marca o godzinie 17.00 do Muzeum Historii Torunia  na spotkanie przy wystawie “Gniewne miasto. O konfliktach w dawnym Toruniu”, a już we czwartek 7 marca w Muzeum Podróżników prezentacja multimedialna Karoliny Krzywickiej pt. “Suzani – od tradycji do współczesnego designu”.

Spotkanie przy wystawie “Gniewne miasto. O konfliktach w dawnym Toruniu” poświęcone będzie najważniejszym konfliktom w historii Torunia. Zwiedzając wspólnie  wystawę będzie można posłuchać o jej koncepcji, o obiektach na niej zgromadzonych oraz oczywiście  o samych konfliktach. Będzie to okazja do pełniejszego zapoznania się z tą czasową ekspozycją. Na spotkaniu nie powinno zabraknąć pytań i dyskusji poszerzających wiedzę o temacie. Szczególnie warte zobaczenia są niezwykle cenne dokumenty z Archiwum Państwowego w Toruniu, które zazwyczaj nie opuszczają archiwalnych magazynów. Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Toruniem niespokojnym – pełnym wielkich, negatywnych emocji.

Miejsce: Muzeum Historii Torunia

Termin: 5 marca (wtorek)

Godzina: 17:00

Suzani – od tradycji do współczesnego designu” – prezentacja multimedialna Karoliny Krzywickiej, kustosza w Muzeum Azji i Pacyfiku i kuratorki wystaw poświęconych kulturze i sztuce Azji Centralnej.

Haftowane tkaniny suzani należą do najbardziej charakterystycznych przykładów sztuki dekoracyjnej Azji Centralnej. Wyróżniają się one intensywną, skontrastowaną kolorystką i wyrazistymi wzorami z dominującymi motywami stylizowanych rozet kwiatowych i słonecznych dysków, choć cechuje je duże zróżnicowanie regionalne. Według tradycji stanowiły i wciąż stanowią ważną część posagu uzbeckich i tadżyckich kobiet. Od kilkudziesięciu lat suzani są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów i miłośników orientalnych tkanin. Współcześnie suzani stały się inspiracją dla projektantów mody i twórców designu.

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Data: 7 marca (czwartek)

Godzina: 17:00

Wstęp wolny!

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134788