Spotkania filmoznawcze w WOAK-u: pokaz “trzydziestek” ze Studia Munka

Spotkania filmoznawcze w WOAK-u: pokaz “trzydziestek” ze Studia Munka

Pokaz „trzydziestek” wyprodukowanych przez Studio Munka

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób realizujących własne projekty filmowe, tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Organizatorzy pragną zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

Studio Munka działa w Strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka produkowane są w ramach programów 30 Minut, Pierwszy dokument i Młoda Animacja.

W styczniu w WOAK-u obejrzymy trzy fabularne filmy krótkometrażowe, wyprodukowane w ramach programu 30 minut, doceniane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie: Mleczny brat V. Mkhitaryana, Lila D. Łapki oraz 128. szczur J. Pączka.

Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan

Opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka noszonego przez jego matkę. Niestety poród kończy się śmiercią noworodka, a chłopiec przeżywa ogromne rozczarowanie. By ulżyć cierpiącej matce, wuj Razmik przynosi nowo narodzone jagnię, które zamiast niemowlęcia żywić ma się produkowanym przez kobiecy organizm mlekiem. Początkowo nie rozumiejący tej dziwnej sytuacji Seto nienawidzi zwierzęcia, ale z czasem zaprzyjaźnia się ze swoim „mlecznym bratem”. Jagnię jednak dorasta i zapada decyzja o jego powrocie do stada. Seto po raz drugi musi zmierzyć się z traumą utraty rodzeństwa.

Lila, reż. Dominka Łapka

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w niewielkim miasteczku, podczas wakacji. Ośmioletni Joszko oczekuje przyjazdu kuzynki Lili, której rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Dziewczynka ma zamieszkać u cioci na stałe. Chłopca początkowo intryguje kuzynka, która w wyniku doznanego szoku, przestała mówić. Z czasem jednak Lila daje mu się mocno we znaki. Dzieci rywalizują o to, kto będzie spał z mamą. Lila jest starsza i z łatwością wplątuje chłopca w różne sytuacje. W pewnym momencie, zaczyna mu nawet grozić. Do czego zdolne jest dziecko, które chce na powrót wtulić się w objęcia mamy i bezpiecznie w nich zasnąć?

128. szczur, reż. Jakub Pączek

Film o niezajmowaniu swojego miejsca w wyścigu szczurów i o tym, że szczęśliwi bywają tylko idioci. Paweł Burak, sfrustrowany student teologii, wypowiada wojnę otaczającej go rzeczywistości.

Na projekcję i spotkanie z reżyserem zapraszamy w środę, 16 stycznia, o godz. 18.00. Spotkanie będzie miało miejsce w Wojewódzkim O“środku Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Fot. Weronika Bilska, Lila, reż. Dominka Łapka

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6972928