Spacer śladami Zygmunta Wilkońskiego po Inowrocławiu i Parku Solankowym – relacja

Spacer śladami Zygmunta Wilkońskiego po Inowrocławiu i Parku Solankowym – relacja

Spacer śladami Zygmunta Wilkońskiego za nami

 

Przez ponad trzy godziny miłośnicy marszruty w sobotnie przedpołudnie (12 września) przemierzali ulice Inowrocławia i alejki Parku Solankowego w poszukiwaniu miejsc związanych z Zygmuntem Wilkońskim, założycielem uzdrowiska. Przewodnikiem grupy była  dr Katarzyna Podczaska.

Podróż śladami naszego bohatera rozpoczęła się w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza, gdzie na uczestników czekała ekspozycja prezentująca unikalne archiwalia i zbiory biblioteczne tematycznie związane ze spacerem, a zakończyła w Rąbinku. W dawnej wsi, obecnie dzielnicy miasta, do dziś stoi dworek, w którym  Zygmunt Wilkoński spędził ostatnie lata życia. Nieruchomość jest własnością prywatną, na co dzień nieudostępnianą turystom. Tym razem, dzięki uprzejmości właścicielki domu, można było wejść na teren posesji, przyjrzeć się budynkowi z bliska, wysłuchać jego historii oraz pospacerować po parku, którego atrakcją jest słony staw.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Archiwum Państwowe w Bydgoszczy – Oddział w Inowrocławiu. Spacer zorganizowano w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się pod hasłem „Moja droga”.

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6662822