27 wrz Spacer śladami bydgoskich murali
W ramach cyklu Tematycznych Spacerów Historycznych Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na „Spacer tropem bydgoskiego street-artu – murale Śródmieścia” – wykład plenerowy dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Spacer rozpocznie się w najbliższą sobotę (28 września br.) w samo południe w gmachu głównym MOB (ul. Gdańska 4). Bilety do nabycia w kasie Muzeum i przez internet.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat murale zawojowały polskie miasta, stając się dominującą formą sztuki w przestrzeni publicznej. Niezwykła popularność wielkoformatowego malarstwa jako medium działającego na szerokie grono odbiorców spowodowała, że obecnie można je spotkać wszędzie i w różnym wydaniu: od niebanalnych pomysłów przez prace przeciętne do kłujących w oczy przykładów „muralozy” i „muralopolo”. Jak moda na murale wpłynęła na krajobraz Bydgoszczy, gdzie z roku na rok ich przybywa?
– Zapraszamy na spotkanie w Śródmieściu, które – jako street-artowe zagłębie Bydgoszczy – obfituje w interesujące realizacje, zarówno wielkopowierzchniowe, widoczne z daleka, jak i kameralne, poukrywane w zakamarkach podwórek i ulic. Znajdziemy tu murale upamiętniające ważne wydarzenia i postaci w dziejach miasta, pogłębiające świadomość lokalnej kultury i tradycji, poruszające ważne kwestie społeczne, służące procesom rewitalizacji i promocji miasta czy wreszcie będące po prostu sztuką dekoracyjną. Spacer tropem konkretnych prac będzie okazją do przyjrzenia się nie tylko ich estetyce, treściom i funkcji, ale także ewolucji polskiego muralizmu jako ważnego zjawiska artystycznego i socjologicznego – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka MOB.
Emilia Ziółkowska-Ganc jest historyczką sztuki, doktorem nauk humanistycznych, adiunktem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się architekturą nowoczesną, zwłaszcza XIX-wieczną z obszaru Królestwa Polskiego. Prywatnie miłośniczka jazdy na rowerze, górskich szlaków, kawy i Monty Pythona.
Spacer rozpocznie się w sobotę, 28 września br. o godz. 12:00 w gmachu głównym MOB (ul. Gdańska 4). Bilet kosztuje 5 zł.
27 września 2024 r.