Socrealizm w Toruniu. Architektura, plastyka, bohaterowie – konferencja (8 maja)

Socrealizm w Toruniu. Architektura, plastyka, bohaterowie – konferencja (8 maja)

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza 8 maja 2021 r. (sobota) na 12. konferencję z cyklu “Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”. Tematem konferencji będzie socrealizm w Toruniu. Konferencję tę planowano jeszcze w 2019 roku – na 70. rocznicę oficjalnego zadekretowania tego nurtu w sztuce i kulturze Polski Ludowej. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany.

W Toruniu lat 1949-1956 nie powstało żadne wybitne dzieło socrealizmu na miarę warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, niemniej ten krótki okres odcisnął piętno na krajobrazie i architekturze miasta. W problematykę doktryny i stylu wprowadzi Aleksandra Sumorok, a pierwszą inwentaryzację toruńskich zabytków zaprezentuje Michał Pszczółkowski. Iwona Jastrzębska-Puzowska naświetli proces środowiska architektonicznego – bydgosko-toruńskiego – w 2. połowie lat 40. i w latach 50. Cezary Lisowski opowie o cennej dekoracji plastycznej wzorcowego socjalistycznego sklepu – Domu Dziecka przy ul. Szerokiej 6. Będzie wątek dotyczący plastyki – Małgorzata Geron poświęci uwagę twórczości Tymona Niesiołowskiego. Pomniki Wdzięczności Armii Czerwonej oraz artylerzystów powstały przed omawianym okresem, jednak do wiedzy o nich warto dodać kilka szczegółów i kontekstów, co uczyni Katarzyna Kluczwajd. Autorka przedstawi też temat dotyczący socjalistycznej urbanonimii, tj. nazewnictwa ulic, z refleksją dotyczącą dzisiejszości. Na finał impresje ze 131. spaceru Toruńskich Spacerów Fotograficznych pt. Soc-Moc.

Konferencja jest pierwszym forum dyskusji o socrealizmie w Toruniu, pierwszą próbą odpowiedzi na trudne pytanie: na czym polega wartość architektury i sztuki socrealistycznej? Zabytki toruńskie młodszego pokolenia nie po raz pierwszy stawiają problemy i inspirują badania. Szczegółowy wkrótce.

Organizatorami konferencji są: Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Książnica Kopernikańska.

Fot. Darek Chwiałkowski

26 kwietnia 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189429

Skip to content