Smoki w Centrum Kultury “Browar B.”

Jerzy Jabczyński, Zielonomordziak różowogały - akryl na płótnie, 40x40 cm, 2019

Smoki w Centrum Kultury “Browar B.”

Centrum Kultury „Browar B.” zaprasza już po raz drugi na wystawę wirtualną. Tym razem Centrum odwiedziły smoki.

Wystawa “Smoki” Jerzego Jabczyńskiego jest plastycznym wyrazem zainteresowań autora dawnymi legendami i postaciami, opisanymi w średniowiecznych bestiariuszach. To też odzwierciedlenie kultury, w której dorastał, zawartej w bajkach zasłyszanych w dzieciństwie. Swoich prac, zarówno płaskich, jak i przestrzennych, nie sytuuje w kategoriach malarstwa czy rzeźby – traktuje je jako ilustracje pomysłów.
Wykreowane przez Jabczyńskiego istoty nawiązują do legend i baśni, ale żadna z tych istot nie przedstawia konkretnej postaci. Artysta stara się tworzyć nowe smoki, takie, które nigdy nie pojawiły się w podaniach i w fantastyce. Stwory, które wymyśla, są niegroźne, a ich podstawową funkcją nie jest straszenie, a pobudzenie uśpionej codziennymi problemami wyobraźni.

 

Kilka słów od autora wystawy tutaj

Jerzy Jabczyński, włocławianin, w 2004 r. ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w Pracowni Biżuterii i Pracowni Malarstwa. Brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Na co dzień pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku oraz zajmuje się działaniami ilustracyjnymi w formie malarskiej i rzeźbiarskiej.

Źródło: ckbrowarb.pl

Fot. gł. Jerzy Jabczyński, Zielonomordziak różowogały – akryl na płótnie, 40×40 cm, 2019
Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163720

Skip to content