Słów kilka o upamiętnianiu naszego astronoma w jego mieście urodzenia

obraz Mikołaja Kopernika ubranego w ciemna szatę z białym kołnierzem, na tle godła z Orłem Białym

Słów kilka o upamiętnianiu naszego astronoma w jego mieście urodzenia

Książnica Kopernikańska - logo

Słów kilka o upamiętnianiu naszego astronoma w jego mieście urodzenia: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (19.02.1473), setna rocznica powstania Książnicy Kopernikańskiej (10.12.1923)

W poniedziałek, 27 listopada 2023 r. Książnica Kopernikańska zaprasza do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych (ul. Szczytna 13), w którym o godz. 10.00 Katarzyna Tomkowiak opowie o Mikołaju Koperniku.

Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji: 56 622 87 14.

Katarzyna Tomkowiak: Zapraszam na “spacer” po Toruniu, śladami wielkiego astronoma, od jego miejsca urodzenia po Copernicus Cup 2023 (Halowy Mityng Lekkoatletyczny) i może nieco więcej. 19 lutego 1473 roku w Toruniu w domu kupca Mikołaja Kopernika i jego żony Barbary Watzenrode, przychodzi na świat ich najstarszy syn, Mikołaj Kopernik. Tak zaczniemy. Później sprawdzimy czy to prawda, że były dwie tablice upamiętniające dom narodzin astronoma – jeszcze w 1923 roku, na jednej ulicy? Co stulatka – Książnica Kopernikańska zawdzięcza wielkiemu Mikołajowi? Jakie instytucje w mieście przyjęły Kopernika za swego patrona? Kto wykonywał fotografie zamieszczane w toruńskich “Nowościach” w 1973 roku i jakie były wówczas atrakcje (czy pamiętacie te znaczki i karty pocztowe?), a jakie w 2023 (np. czy wiecie, że na Bydgoskim Przedmieściu przy ul. Mickiewicza powstał nowy mural przedstawiający Kopernika?). Na koniec krótkie fragmenty filmów dokumentalnych związanych z naszym Mikołajem (m.in. “podglądniemy” pierwszą absolwentkę astronomii UMK w Toruniu: Cecylię Iwaniszewską, którą już gościliśmy w OCCiN), czyli nostalgii czar oraz mini konkurs z bardzo “łatwymi” pytaniami”.

23 listopada 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190249

Skip to content