Skarb z bydgoskiej katedry na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza

Skarb z bydgoskiej katedry na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza

Skarb z bydgoskiej katedry zobaczymy na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza już 13 lutego.

24 stycznia zostały dopełnione wszelkie formalności pozwalające przejąć w depozyt przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy skarb odnaleziony w Katedrze Bydgoskiej pw. Św. Marcina i Mikołaja. 13 lutego planowane jest otwarcie ekspozycji w Europejskim Centrum Pieniądza.

Precjoza,  w tym monety, broszki, zawieszki, wisiorki i inną biżuterię odkryto 2 stycznia 2018 roku w prezbiterium bydgoskiej fary. Skarb został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy dokonaniu wstępnej inwentaryzacji. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego podpisało umowę depozytową z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, umożliwiającą ich ekspozycję.

Zamierzeniem Muzeum  jest jak najszybsze udostępnienie precjozów do oglądania zwiedzającym. „Oczywiście w tej postaci wystawa będzie miała charakter czasowy, ponieważ zabytki muszą zostać poddane nieodzownym zabiegom konserwatorskim” – informuje Jarosław Kozłowski z Działu Numizmatyki.

Zostanie on pokazany w specjalnie dla niego zaprojektowanej gablocie. Zobaczymy ponad 480 złotych monet z lat 1570-1652, ozdoby, części stroju, w tym srebrne guzy – pągwice i dekoracyjne rozety, a także amulet – “wilczy kieł”.

Wśród znalezionych monet zdecydowanie przeważają dukaty Zjednoczonych Prowincji Niderlandów, ale są tam także między innymi dukaty i dwudukaty austriackie, niemieckie oraz polskie.

Najstarszą monetą jest dukat węgierski Maksymiliana II z 1570 roku z mennicy w Kremnicy. W grupie najmłodszych numizmatów znajduje się natomiast dwudukat Jana II Kazimierza Wazy z roku 1652, wybity w mennicy poznańskiej, którą dzierżawił wówczas Andrzej Tymf (w latach  1663-1667 dzierżawca mennicy w Bydgoszczy).

To cenne znalezisko przyczyni się do lepszego poznania wielu zagadnień z zakresu historii i kultury staropolskiej, między innymi obiegu złotych monet w 1 połowie XVII wieku, ich tezauryzacji. Będzie także stanowić istotny wkład do badań nad kulturą materialną i artystyczną tego okresu.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646200

Skip to content