Seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

Seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. To święto szacunku, akceptacji i uznania Inności i różnorodności kultur na świecie.

W ramach obchodów Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku zorganizowało seminarium online Oblicza różnorodności w kulturze, religii i edukacji z udziałem Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto, Olgi Khabibuliny z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, Ewy Elwertowskiej, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w  Lipnie oraz księży proboszczów- Dawida Mendroka z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Sławomira Deręgowskiego z parafii Św. Stanisława BM we Włocławku.

Podczas swoich wystąpień prelegentki i  prelegenci poruszyli m.in. kwestie praw mniejszości, nietolerancji i dyskryminacji, szeroko pojętych relacji międzyludzkich, kultury współistnienia czy przestrzegania zasad i norm społecznych. Padły ważne słowa na temat tożsamości, solidarności i wspólnoty ze szczególnym uwzględnieniem poznania i zrozumienia potrzeb drugiego człowieka. Szkoły mają do odegrania ogromną rolę w procesie kształtowania postaw dzieci i młodzieży, a budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się od edukacji obywatelskiej, otwartości i partnerstwa w dyskusji. Wśród kompetencji i umiejętności,  na które często zwracali uwagę uczestnicy seminarium, przewijały się: krytyczne myślenie, empatia i ciekawość poznawcza. To dzięki nim młode pokolenie będzie lepiej przygotowane do aktywnego stawiania czoła wyzwaniom ludzkości.

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumiećMaria Skłodowska-Curie

 

Opracowała: Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6866747