“Ścieżki dorastania” za 5 złotych

Ścieżki dorastania fragment ekspozycji

“Ścieżki dorastania” za 5 złotych

W marcu i kwietniu będzie okazja, aby zwiedzić najnowszą wystawę Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – “Ścieżki dorastania” za 5 złotych.

Na wystawę Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy składa się 31 interaktywnych stanowisk. Ekspozycja została podzielona na trzy ścieżki tematyczne: społeczno-kulturową, emocji i dojrzewania. Jest dedykowana dla odbiorcy od 13. roku życia. To jedyna w Polsce ekspozycja, która dotyczy procesu dojrzewania człowieka. Relację z wystawy można przeczytać na jednym z blogów poświęconych atrakcjom dla dzieci i młodzieży.

W dniach 21-22 marca w ramach akcji “Polska – zobacz więcej. Weekend za pół ceny” będzie można zwiedzić wystawę za 5 złotych. Dwa tygodnie później (4-5.04.) ekspozycję będzie można zwiedzić w tej samej cenie w ramach akcji “Toruń za pół ceny”. Zwiedzanie będzie możliwe w godz. 9.00-11.00, 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00 i 17.00-19.00.

Bilety na zwiedzanie można kupić w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz w systemie sprzedaży online.

“Ścieżki dorastania” – jedyna taka wystawa w Polsce

Ścieżka społeczno-kulturowa wprowadza odbiorcę w kontekst zagadnień związanych z procesem enkulturacji, czyli ogólnie mówiąc – społeczno-kulturowego dorastania jednostki. Dorastanie jest pokazane jako proces samouświadomienia poprzez zrozumienie społecznych wzorców zachowań związanych m.in. z płcią kulturową, zrozumieniem roli, jaką ma budowanie poczucia własnej wartości i wyjątkowości, a także poszukiwaniem sposobów wyrażenia własnej osobowości poprzez twórczość i doświadczenie sztuki. Ścieżka emocji – dzięki stanowiskom – pozwoli nastolatkom na rozpoznanie emocji, właściwe ich nazywanie, wyrażanie i rozładowywanie. Ścieżka dojrzewania jest poświęcona biologicznej sferze życia człowieka.

Na ścieżce emocji można zapoznać się z podstawowymi emocjami, zajrzeć do „kapsuł emocji” i poszerzyć wiedzę na temat danej emocji, spróbować sił w rozpoznawaniu emocji, dowiedzieć się, czym jest empatia, jaką pełni rolę i jakie są jej fizjologiczne podstawy. Przy pomocy interaktywnej tablicy można wyrazić emocję poprzez stworzenie emotikona czy wykonanie przypinki. W kabinie śmiechu można „wejść” w dobry nastrój, w kabinie strachu przejść nad wijącymi się wężami, a w kabinie adrenaliny odbyć emocjonującą przejażdżkę rollercoasterem. Sporo zabawy i śmiechu czeka na stanowisku sumo. Na ringu, w specjalnie przygotowanych strojach, można stoczyć „bitwę emocji”, a dodatkowo ją skomentować.

Ścieżka społeczno-kulturowa pozwala poznać obrazy dorastania, znaczenie grup pierwotnych i wtórnych, wyjątkowość każdej jednostki, sposoby komunikacji w świecie ludzi, zwierząt i roślin, czy pokonać stereotypy. Dostępne są również stanowiska poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z sieci Internet i śladowi cyfrowemu, subkulturom, festiwalowi muzycznemu (można przenieść się na PolandRock Festival i zobaczyć go w 360 stopniach), stylom w modzie w ostatnim stuleciu, tabu kulturowemu oraz modyfikacjom ciała człowieka. Dzięki interaktywnemu stanowisku można zostać mistrzem tańca nowoczesnego. Stanowiska na ścieżce dojrzewania dotyczą m.in. rytuałów przejścia w różnych kulturach, zmian fizjologicznych w dorastającym organizmie, zmian hormonalnych i ich wpływowi na organizm, pryszczy, prawidłowej i zdrowej diety dla dorastającego organizmu. Dzięki specjalnym goglom można doświadczyć, jak zachowuje się organizm po nadmiernym spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Zwiedzający mogą zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi ciąży oraz poczuć się jak kobieta w ciąży, zakładając model brzucha ciążowego. Na stanowisku „dziecko” jest dostępny przewijak, na którym można nauczyć się prawidłowo przewijać dziecko. Dzięki specjalnej aplikacji można poznać odpowiedzi na pytania związane z fizjologią procesu rozmnażania człowieka.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337774

Skip to content