18 maj „Santo Subito”- widowisko w czasach koronawirusa
Widowisko „Santo Subito – Prorok naszych czasów” to wyjątkowy koncert, który w poniedziałek 18 maja zagości w internecie, telewizorach i radioodbiornikach. Wydarzenie ma na celu uczczenie setnej rocznicy urodzin chyba najbardziej znanego Polaka na świecie – Jana Pawła II. Scenariusz skupił się nie na życiorysie Karola Wojtyły, lecz na jego dziedzictwie, z którego wciąż można czerpać. Oprócz pięknych utworów i wspaniałej oprawy wizualnej nie zabraknie symbolicznych odniesień.
Widowisko zostało zrealizowane w bardzo wyjątkowym miejscu. – w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Jan Paweł II nazywany był papieżem podróżującym. Podczas swoich pielgrzymek nauczał w wielu krajach i językach i dążył do dialogu z innymi wyznaniami – przekracza widzialne i niewidzialne granice. Podczas widowiska nie zabraknie tego. Wykonanie „Barki” zabierze widzów w podróż po Polsce i poza jej granice, do USA czy Niemiec. Siostry z Comunicadoras Eucharistica stworzą niezwykły polsko-kolumbijski zespół z braćmi Golec. Do tego wybrzmią hymny Światowych Dni Młodzieży, inicjatywy Jana Pawła II zbierającej miliony młodych na spotkaniach od 1986 roku. Ta światowa wspólnota jest dziedzictwem pontyfikatu papieża.
W Liście Ojca Świętego Jana Pawła II „Do moich Braci i Sióstr – ludzi w podeszłym wieku” można przeczytać:
„Człowiek poddany jest czasowi: rodzi się i przemija w czasie. Dzień narodzin staje się pierwszą datą jego życia, a dzień śmierci ostatnią: alfa i omega, początek i koniec jego ziemskiego bytowania (…) Chociaż życie ludzkie jest poddane rygorom czasu, Chrystus otwiera przed nim horyzont nieśmiertelności”.
Choć Papież Polak przekroczył linię horyzontu, jego dziedzictwo pozostało na ziemi, a nauczanie wciąż jest aktualne. Zapraszamy do wysłuchania koncertu z sanktuarium i pochylenia się nad jego przesłaniem.
Źródło: niepodlegla.gov.pl