Rzeźba z wikliny na 100-lecie niepodległości zachwyca na Wyspie Młyńskiej

Rzeźba z wikliny na 100-lecie niepodległości zachwyca na Wyspie Młyńskiej

Studenci Architektury Wnętrz UTP zakończyli budowę kilkumetrowej formy z wikliny. Rzeźba, powstała na Wyspie Młyńskiej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz. Projekt został dofinansowany przez miasto w ramach konkursu „Bydgoszcz jest Polska -1920”.

Na Wyspie Młyńskiej studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego razem z kilkunastoma wolontariuszami stworzyli monumentalną formę z wikliny, która ma stanowić pomnik wydarzeń sprzed 100 lat. Wiklina jako dobro naturalne regionu – służy m.in. do umacniania brzegów rzek, jezior i innych melioracji wodnych, w sposób naturalny wpisuje się w kontekst rzeki.

Rzeźba z wikliny na pierwszy rzut oka przypomina ósemkę, jednak jej precyzyjny kształt to wariant wstęgi Möbiusa. Zaprojektowana jest w sposób przypominający 1,5 metrowej grubości wiązkę wikliny, która zawija się w dwie pętle splecione ze sobą na środku.

Prace nad rzeźbą prowadziło kilkanaście osób: kilkuosobowy zespół studentów Architektury Wnętrz pod opieką dr Piotra Tołoczko i Agnieszki Walther oraz wolontariusze. Efekt finalny tygodniowej pracy możemy podziwiać na podeście znajdującym się przy Międzywodziu i wejściem do Muzeum.

Rzeźba miała stać na Wyspie Młyńskiej do końca wakacji, jednak najprawdopodobniej zostanie tutaj na dłużej. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym miasta w ramach konkursu „Bydgoszcz jest Polska 1920”.

Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7161520

Skip to content