„Ruty umajone”: koncert zespołu Ruty Uwite z udziałem Julii Doszny (29 maja)

Ruty Umajone

„Ruty umajone”: koncert zespołu Ruty Uwite z udziałem Julii Doszny (29 maja)

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wszystkich spragnionych muzyki na żywo KPCK w Bydgoszczy zaprasza do Pałacu Lubostroń (Łabiszyn) na koncert zespołu Ruty Uwite z udziałem Julii Doszny. Na wydarzenie, które odbędzie się 29 maja 2021 roku o godz. 16.00 obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od 10 maja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy oraz w biurze Pałacu Lubostroń. Uwaga: ilość miejsc ograniczona, koncert nie będzie dostępny online.

Ruty Uwite – grupa śpiewacza kobiet z Beskidu Niskiego, powstała w 2017 roku. Od 4 lat śpiewa i tworzy pod nazwą Ruty Uwite. Od początku działa pod czujnym okiem Julii Doszny, ona to wprowadziła członkinie zespołu w arkana muzyki i pieśni, otworzyła głosy i sprawiła, że wspólne śpiewanie daje im mnóstwo radości. Wykonują głównie pieśni łemkowskie, ale również ukraińskie, białoruskie i polskie. Ich repertuar podyktowany jest niejako porami roku, obrzędami i świętami. Czerpią z bogatych źródeł pieśni zebranych i zapisanych przez etnografów Oskara Kolberga i Romana Reinfussa jak również z żywej kultury ludowej.
Koncertują w regionie i poza nim. Występowały dwukrotnie (2018 i 2019) na Święcie Maziarzy Łosiańskich w Łosiu, z pieśniami „Janowymi” w Komańczy (2018), z koncertem kolęd łemkowskich w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (2020). W sierpniu 2020 roku wzięły udział w projekcie muzycznym „Łemkowyna – Łem” zarejestrowanym w Cerkwi w Bartnem. W 2018 roku wydały pierwszą płytę pt. „Pieśni Kobiet” i obecnie przygotowują się do nagrania drugiej płyty.

Julia Doszna – łemkowska pieśniarka o fascynującym głosie i niezwykłej osobowości. Urodziła się w Bielance, obecnie mieszka w Łosiu w Beskidzie Niskim. Śpiewanie jest dla niej modlitwą, wewnętrzną potrzebą, nawet przymusem; jest rozmową o Łemkach, ich miłości do Boga, ludzi i ziemi. W jej repertuarze znajdują się ludowe pieśni liryczne, religijne i obrzędowe. Śpiewa od najmłodszych lat. Bardziej „zdyscyplinowanego” śpiewu uczył ją znakomity muzyk i kompozytor Jarosław Trochanowski – twórca zespołu Łemkowyna, w którym śpiewała w latach 1986-1988. Doszna występowała  na wielu scenach w Polsce, Kanadzie, USA, Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Ukrainie. Odeszła z zespołu czując, że w chórze nie potrafi przekazać na właściwy sposób emocji zawartych w pieśniach. W śpiewie stara się zachować wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy.

Śpiewakom towarzyszył będzie Mirosław Bogoń który zagra na akordeonie, lirze korbowej, a o aranżacje utworów zadbał Łukasz Doszna.

17 maja 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181630

Skip to content