Ruszyły zapisy na Tydzień Edukacji Globalnej

Ruszyły zapisy na Tydzień Edukacji Globalnej

Centrum Edukacji Obywatelskiej - logotyp CEO bez tła

Włącz się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go na lepsze! TEG to wydarzenie dla wszystkich, którym bliskie jest działanie na rzecz globalnych wyzwań, a także zaangażowanie i budowanie wspólnoty.

W tym roku możesz włączyć się w świętowanie TEG-u na trzy sposoby

Spotkania dla Planety (szkoły ponadpodstawowe)

Dwa webinaria dla nauczycieli i nauczycielek oraz pięć zajęć dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, które pozwolą Wam zgłębić kluczowe wyzwania naszych czasów i poszukać skutecznych rozwiązań dla naszej Planety.

Podczas spotkań skupimy się na powiązaniach między środowiskiem, społeczeństwem i gospodarką. Zastanowimy się też, jak zmiany klimatyczne i nierówności społeczne wpływają na nasz świat.

Spotkania dla nauczycieli odbędą się 21 października (poniedziałek) i 4 listopada (poniedziałek) w godzinach 17:00-19:30. Spotkania dla uczniów – w Tygodniu Edukacji Globalnej, między 18 a 22 listopada 2024 roku.

Dlaczego warto?

  • Weźmiesz udział w inspirującym szkoleniu. Dzięki niemu zdobędziesz wiedzę i otrzymasz materiały, które pomogą Ci realizować edukację globalną w Twojej szkole.
  • Pogłębisz z młodzieżą wiedzę o aktualnych globalnych wyzwaniach związanych z Planetą, w szczególności tych dotyczących zmiany klimatu i równości płci.
  • Twoja klasa wzmocni ważne kompetencje kluczowe: świadomość globalną, krytyczne i kreatywne myślenie, współpracę oraz postawy solidarności, troski i odpowiedzialności.
  • Stworzysz w szkole okazję do miłego i aktywnego spędzenia czasu dzięki formie nauki poprzez zabawę.

Rekrutacja trwa od 23 września do 20 października.

ZAPISZ SIĘ
Festiwal internetowy dla młodzieży (klasy IV-VIII szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe)

Doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o globalnych wyzwaniach i zaangażować młodzież w działania na rzecz Planety. Podczas tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej, Edukacja globalna to część edukacji obywatelskiej, która pomaga młodym ludziom zrozumieć otaczający ich świat, zapraszamy na:

  • grę, w ramach której młodzież (równolegle z innymi grupami z całej Polski) realizuje w szkole opracowane przez nas zadania z zakresu edukacji globalnej;
  • otwarte 45-minutowe webinaria o tematyce pogłębiającej rozumienie  globalnych zjawisk.

Rekrutacja potrwa od 21 października do 14 listopada.  

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Webinaria dla nauczycieli i nauczycielek

W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej zaproponujemy trzy webinaria dla nauczycieli i nauczycielek. Dzięki webinariom wzmocnisz swoje kompetencje w tematyce współczesnych globalnych wyzwań, z którymi możesz zetknąć się także w swojej szkole – takimi jak migracje czy wielokulturowość.

Rekrutacja potrwa od 21 października do 14 listopada.

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Dlaczego edukacja globalna jest dziś szczególnie ważna?

Ze współczesnymi wyzwaniami globalnymi – zmianą klimatu, migracjami, nierównościami, zanikiem bioróżnorodności, łamaniem praw człowieka – nikt nie jest w stanie uporać się w pojedynkę. Jesteśmy od siebie nawzajem zależni i wydarzenia w innych części światach – dotykają i nas.

Działa to też w drugą stronę – nasze codzienne decyzje mają znaczenie dla mieszkańców i mieszkanek odległych części świata. Jak stawiać czoło globalnym wyzwaniom indywidualnie każdego dnia, ale też jak działać z empatią i solidarnie? Jak można analizować i rozumieć globalne procesy i wyciągać z nich wnioski? Jak młody człowiek ma odnaleźć się w „globalnej wiosce” pełnej współzależności, sprzecznych opinii i fake newsów?

“Edukacja globalna to część edukacji obywatelskiej, która pomaga młodym ludziom zrozumieć otaczający ich świat”.

Jej głównym celem jest kształtowanie umiejętności kluczowych, takich jak: krytyczne myślenie, prowadzenie dialogu, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi, ale też postaw otwartości, solidarności, odpowiedzialności za innych ludzi i planetę.

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Źródło: ceo.org.pl
4 października 2024 r.
Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7343448

Skip to content