Rusza „Szkoła międzypokoleniowa” – cyfrowy projekt łączący uczniów i seniorów

Dziewczyna i starszy, siwy mężczyzna ze smartfonami w pracowni komputerowej.

Rusza „Szkoła międzypokoleniowa” – cyfrowy projekt łączący uczniów i seniorów

Ekran komputerowy i myszka w logotypie "Kompetencji cyfrowych".Startuje konkurs „Szkoła międzypokoleniowa” skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zadaniem szkół biorących udział w rywalizacji jest zaangażowanie swoich uczniów i zorganizowanie z nimi międzypokoleniowych warsztatów dla seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Do wygrania jest jedna z 64 mobilnych pracowni komputerowych.

Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” to nowa inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Dlaczego to ważne?

–  Ten program to wyraz troski o spójność naszego społeczeństwa, o relacje międzypokoleniowe. Program, będzie korzystny zarówno dla starszych, jak i młodszych. Wierzę, że to także odpowiedź na wyzwania związane z problemem samotności wśród osób starszych – mówiła na konferencji minister Barbara Nowacka.

Spotkania pokoleń w ramach rozwoju umiejętności cyfrowych

– Współpraca młodszego i starszego pokolenia to w tym przypadku coś więcej niż nauka. To wymiana bezcennych doświadczeń, która przekłada się na wzajemne zrozumienie i lepszą komunikację. Dzięki konkursowi „Szkoła międzypokoleniowa” seniorzy zyskają wsparcie w świecie technologii, a uczniowie będą mieli szansę stać się mentorami i lepiej poznać potrzeby starszych. Dzięki tej inicjatywie szkoły zmienią się w prawdziwe centra lokalnej integracji – mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Zasady konkursowe są proste: nauczyciele wraz ze swoimi uczniami mają za zadanie wymyślić i zorganizować warsztaty dla seniorów poświęcone kompetencjom cyfrowym i cyberbezpieczeństwu, podczas których podzielą się nie tylko swoją wiedzą i umiejętnościami, ale też rozpoczną bezcenny międzypokoleniowy dialog.

Konkurs międzypokoleniowy, czyli jaki?

Inicjatywa „Szkoła międzypokoleniowa” skierowana jest do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski, które zostały podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej lub są w procesie podłączenia. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe dla seniorów. Zajęcia zostaną zorganizowane pod bacznym okiem Lidera Projektu – nauczyciela wskazanego przez dyrektora szkoły, natomiast uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej i/lub ponadpodstawowej wystąpią w roli pomocników oraz mentorów. Warsztaty mogą być prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu w szkolnych pracowniach komputerowych, lokalnych klubach seniora lub bibliotekach.

Liderzy Projektu otrzymają od NASK konkretne wsparcie merytoryczne. Eksperci instytutu podczas specjalnego webinaru przekażą wszelkie niezbędne wskazówki do realizacji warsztatów, w tym propozycje scenariuszy zajęć:

  • Zajęcia 1: Międzypokoleniowo, czyli jak?
  • Zajęcia 2: Pierwsze kroki z technologią
  • Zajęcia 3: Podstawy bezpieczeństwa w internecie
  • Zajęcia 4: Rozrywka w internecie
  • Zajęcia 5: Internet jako codzienne wsparcie
  • Zajęcia 6: Phishing i metoda „na wnuczka”
  • Zajęcia 7: Oszustwa w internecie

 

– Nowoczesna polityka senioralna nie może istnieć bez solidarność międzypokoleniowej. Dzięki programowi „Szkoła Międzypokoleniowa” chcemy zbliżyć pokolenia i stworzyć miejsce, gdzie doświadczenie spotyka się z młodością, a wspólna nauka przekłada się na lepsze zrozumienie i więzi – podkreśliła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

 

Zasady konkursowe oraz cenne nagrody

W ramach rywalizacji szkoły będą zbierać punkty za: realizację warsztatów, zaangażowanie seniorów i uczniów, sprawozdania oraz lokalizację szkoły. Cztery szkoły z każdego województwa, a więc łącznie 64 szkoły z całej Polski z najwyższą liczbą punktów, otrzymają nagrody w postaci multimedialnej pracowni komputerowej składającej się z 15 laptopów i zestawów akcesoriów. Dodatkowo Liderzy projektu ze zwycięskich szkół otrzymają karty podarunkowe o wartości 2000 zł do wykorzystania na zakup materiałów edukacyjnych.

Zgłoszenia do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa” zbierane są tylko do 13 grudnia! Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić formularz. Ponieważ kolejność zgłoszeń ma znaczenie, dlatego warto zarejestrować się już dziś. Do udziału w konkursie zakwalifikują się szkoły, które jako pierwsze wypełnią formularz, zgodnie z ustalonymi przez MEN limitami dla każdego województwa: dolnośląskie – 100 szkół, kujawsko-pomorskie – 80 szkół, łódzkie – 100 szkół, lubelskie – 100 szkół, lubuskie – 60 szkół, małopolskie – 160 szkół, mazowieckie – 180 szkół, opolskie – 60 szkół, podkarpackie – 120 szkół, podlaskie – 60 szkół, pomorskie – 100 szkół, śląskie – 120 szkół, świętokrzyskie – 80 szkół, warmińsko-mazurskie – 80 szkół, wielkopolskie – 120 szkół, zachodniopomorskie – 80 szkół.

Wszystkie szkoły chcące wziąć udział w projekcie powinny pamiętać, że rejestracji może dokonać jedynie dyrektor szkoły, a zgłoszenie można wysłać tylko raz! Szczegółowe informacje na temat konkursu, w tym harmonogram, regulamin i odpowiedzi na najczęstsze pytania, znajdują się na stronie szkoła międzypokoleniowa.

Źródło: MEN

22 listopada 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646344

Skip to content