Różowa skrzyneczka w teatrze i BCOPW

Różowa skrzyneczka w teatrze i BCOPW

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz Teatr Polski włączyły się do prospołecznej akcji pn. „Różowa skrzyneczka”. To oddolna inicjatywa, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. W całej Polsce w przestrzeni publicznej zawisło już około 1000 skrzyneczek.

Celem inicjatywy jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Akcja ma na celu zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja poprzez włączenie do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Oprócz walorów edukacyjnych akcja jest również elementem wyrównywania szans, działań na rzecz równości i praw człowieka. W Polsce jest blisko 500 tysięcy kobiet, których nie stać na zakup podpasek i tamponów.

Bardzo się cieszymy, że dołączyliśmy do akcji, pamiętajmy, że to co dla nas jest standardem, dla innych nadal może być trudnością – mówi Dorota Glaza, koordynatorka Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. – W bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu umieściliśmy dwie skrzyneczki, jedną na tyłach kawiarenki Bistro, drugą na 1 piętrze (wychodząc z windy po prawej stronie), w środku znajdują się DARMOWE podpaski, wkładki i tampony. Pomagajmy sobie nawzajem – dodaje.

Środki menstruacyjne można przynosić do BCOPW, do Welcome Desku od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.

W bydgoskim teatrze taka skrzyneczka umieszczona jest w damskiej toalecie przy małej scenie. Weź, jeśli potrzebujesz. Podziel się, jeśli masz nadmiar! – to hasło ogólnopolskiej kampanii. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.rozowaskrzyneczka.pl.

Warto wiedzieć:
Akcja o nazwie „Różowa skrzyneczka” powstała w grudniu 2019 roku – wtedy we Wrocławskiem oddziale Centrum Praw Kobiet zawisła pierwsza skrzyneczka wypełniona darmowymi podpaskami i tamponami. Od tamtej pory w przestrzeni publicznej zawisło już około 1000 skrzyneczek. Różowe skrzyneczki są w szkołach, bursach, kinach, teatrach, bibliotekach.

Szczegóły dostępne tutaj

Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl

 

15 czerwca 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185672

Skip to content