Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line

Aleksandra Owczarek, Forma różowa (fragment), 2021

Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line

Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane sztuką do udziału w wykładzie online, który odbędzie się 19 października 2021 r. (wtorek). Prelekcję wygłosi dr Sebastian Dudzik. Wykład towarzyszy  10. Międzynarodowemu Triennale Grafiki “Kolor w Grafice”.

Wykład poświęcony będzie prezentacji nieszablonowych wyborów podłoża drukowego we współczesnej grafice artystycznej. Na wybranych przykładach z całego świata pokazane zostanie to, jak zaskakujące potrafią być preferencje twórców. Zasadnicze pytanie brzmi jednak: w jakim celu sięgają oni po tak nietypowe rozwiązania? Zwrócenie uwagi na szeroki wybór materiałów wykorzystywanych w ostatnich czasach jako drukowe podłoże, uświadamia jak żywotną i ekspansywną formą artystycznej ekspresji jest grafika. Potrafi niczym kameleon dostosowywać się do otoczenia, jak chyba żadna inna sztuka. Ta umiejętność sprawia, że jedyną granicą jest wyobraźnia autora i jego umiejętności techniczne. Wybór nietypowego materiału może być jedynie poszukiwaniem efektownego kontekstu, może jednak być swoistym zaproszeniem od wejścia w fascynujący świat skojarzeń, symboli i ukrytych znaczeń.

W wykładzie wskazane zostaną przykłady podjęcia przez artystów świadomej gry z materią podłoża, wykorzystania jej do kreowania sugestywnych sytuacji czy wzmacniania symbolicznego przekazu utrwalonego w niej obrazu. Przywołane zostaną prace artystów i artystek, takich jak: Mônica Barki, Adriano Castro, Zuzanna Dyrda, Ann “Sole Sister” Johnson, Aleksandra Owczarek, Krystyna Piotrowska, Valeriu Schiau, Regina Silveira, Richard Woods, Kamil Zaleski.

Wykład będzie transmitowany na Facebooku i na YouTube Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.

Zdjęcie gł.: Aleksandra Owczarek, Forma różowa (fragment), 2021

7 października 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,683,318