Rozmowy o książkach – DKK w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu

Rozmowy o książkach – DKK w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu

ROZMOWY O KSIĄŻKACH – PAŹDZIERNIK Z DYSKUSYJNYM KLUBEM KSIĄŻKI W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ IM. JANA KASPROWICZA W INOWROCŁAWIU

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Jonas Hassen Khemiri, Wszystko, czego nie pamiętam

Samuel, główny bohater powieści szwedzkiego pisarza Jonasa Kassena Khemiriego, ginie w wypadku samochodowym. Bliscy i znajomi zastanawiają się, co było przyczyną śmierci, samobójstwo czy wypadek? Jest w powieści jeszcze jedna osoba zainteresowana Samuelem – anonimowy pisarz, który chce o nim napisać książkę. Fragmenty wspomnień snute na przemian przez różne osoby sprawiają wrażenie powierzchowności. Można stwierdzić, że nikt tak do końca nie znał Samuela, każdy widział go inaczej.

Następne spotkanie odbędzie się 27 listopada o godz. 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Wolfganga Bauera Porwane.

Filia nr 1

Remigiusz Mróz, Nieodnaleziona

 Damian Werner i jego dziewczyna Ewa  spędzają uroczy wieczór w restauracji. Chłopak  planuje oświadczyny. Niestety spotkanie to kończy się tragicznie. Ewa  na oczach Damiana zostaje  zgwałcona, a on sam brutalnie pobity. Dziewczyna znika bez śladu. Damian szuka jej bezskutecznie. Po dziesięciu latach trafia na ślad ukochanej – ktoś zamieszcza zdjęcie Ewy na  jednym z profili spotted. Nasuwają się pytania. Czy to naprawdę ona ?

Kolejne   spotkanie   odbędzie   się 15 listopada 2018 r. i będzie dotyczyć   książki  Najlepiej w życiu ma twój kot – korespondencja: Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz.

Filia nr 3

Ronaldo Wrobel Tłumacząc Hannah

Akcja powieści toczy się w Brazylii przed wybuchem II wojny światowej. Żydowski imigrant z Polski zostaje zmuszony do tłumaczenia listów pisanych w jidysz. W ten sposób po raz pierwszy styka się z Hannah. Kim naprawdę jest kobieta, w której listach zakochał się Max i czy można zamykać oczy na wszelkie zło, tłumacząc to miłością? Tajemnicza postać tytułowej Hannah i chory z miłości szewc Max są bohaterami, których losy wzruszają czytelnika lecz jednocześnie zmuszają do zastanowienia nad relacjami międzyludzkimi i nad historią polskich imigrantów zarówno w latach trzydziestych XX wieku, jak obecnie.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 27 listopada 2018 r. i poświęcone będzie omówieniu książki Joanny Kruszewskiej Nic się nie kończy.

Filia nr 7

Katarzyna Droga, Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

Aleksandra Szczerbińska to druga po Marii, żona Józefa Piłsudskiego, matka dwóch Jego córek, Wandy i Jadwigi. Dzieje tej szczególnej pary, to jedna z najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. To dobrze napisana, zbeletryzowana biografia z szerokim i rzetelnym tłem historycznym. Autorka zgłębiła wiedzę o tamtych czasach, dotarła do wielu źródeł, dokumentów, wywiadów… Oprócz wnikliwego przedstawienia postaci i życia głównych bohaterów, doskonale opisała i scharakteryzowała inne postaci z kręgu przyjaciół, bliskich i współpracowników Piłsudskich, znane postaci ówczesnego życia społeczno – politycznego.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 27 listopada o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy.

Fot. główna: Dyskusyjny Klub Książki

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337547

Skip to content