Rola rodziny Steinbornów w życiu Torunia. Prelekcja Mateusza Hübnera (29 października)

Otton Steinborn - lekarz i pierwszy prezydent Torunia od 1920 roku. Zdjęcie z "Światowida" 1936 nr 33

Rola rodziny Steinbornów w życiu Torunia. Prelekcja Mateusza Hübnera (29 października)

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza w czwartek, 29 października, na prelekcję on-line poświęconą rodzinie Steinbornów. Zaprezentuje ją Mateusz Hübner z Wydziału Nauk Historycznych UMK. Początek o godz. 18.00.
Rodzina Steinbornów, która osiedliła się w należących do Prus Borach Tucholskich, była niemieckojęzyczna. Szybko jednak uległa polonizacji. Steinbornowie związani byli z Toruniem od czasów Otto Steinborna, który w 1920 roku został komisarycznym burmistrzem miasta. Razem z żoną, Heleną de demo Kawczyńską, rozwinęli w Toruniu szeroko zakrojoną akcję kulturalną – za pośrednictwem rozmaitych instytucji i licznych wydarzeń. W efekcie doprowadzili do rozwoju kulturalnego, naukowego i oświatowego miasta – stwarzając grunt pod przyznanie Toruniowi statusu stolicy województwa pomorskiego w okresie II Rzeczypospolitej. W duchu patriotycznym wychowali dzieci, których losy początkowo również były związane z naszym miastem.
 
Zdjęcie gł.: Otton Steinborn – lekarz i pierwszy prezydent Torunia od 1920 roku. Zdjęcie z “Światowida” 1936 nr 33
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013524