Remont Muzeum przy ul. Gdańskiej 4 wkracza w kolejny etap

Remont Muzeum przy ul. Gdańskiej 4 wkracza w kolejny etap

Muzeum Okręgowe realizuje projekt remontu konserwatorskiego i rozbudowy swojej siedziby. W 2019 roku oddana zostanie nowa przestrzeń muzealna. Całkowita wartość projektu to 24.206.604,77 zł. Wkład własny zapewniło Miasto Bydgoszcz.

Na konferencji prasowej Dyrektor Muzeum, Michał F. Woźniak, przypomniał ogólne założenia projektowe. Nowa część budynku, z jednej strony zostanie dostosowana do typowej bydgoskiej architektury w zakresie bryły, jak i operowania kolorystyką, z drugiej strony w swej prostocie będzie stanowić łącznik pomiędzy zabytkowym budynkiem (starą częścią) a budynkiem Bydgoskiego Centrum Finansowego (dawna Drukarnia). Nowe wejście do muzeum znajdzie się właśnie od strony BCF.

Pod względem architektonicznym Muzeum starało się „dodawać” nowe części do starego gmachu, nie ingerując w przestrzeń zabytkową. W planach, które prezentuje, w prześwicie budynku będzie widać także starą bryłę. Transparentność ma odpowiadać charakterowi instytucji, zapraszać do wnętrza otwartego na zwiedzających, co ma być czytelne nie tylko w warstwie słownej, a także architektoniczno-przestrzenno-plastycznej. Stąd także przystosowanie dla osób niepełnosprawnych – podkreślał Dyrektor.

Po zakończeniu projektu w budynku znajdować się będą m.in. duża sala wielofunkcyjna, przestrzeń konferencyjna, warsztatowa oraz edukacyjna, lobby, strefa administracyjna, ale także pracownie konserwatorskie, biblioteka i archiwum. „Chcemy bibliotekę, która liczy ponad 50 tys. pozycji, udostępnić zainteresowanym z zewnątrz. Jest to biblioteka muzealna, ale w założeniu będzie służyła uczniom, studentom, badaczom naukowym, dziennikarzom, nauczycielom oraz zainteresowanym historią miasta i historią sztuki. Do zbiorów dołączy także księgozbiór farmaceutyczny, z racji włączenia Apteki pod Łabędziem w strukturę Muzeum” – mówił Woźniak.

Zwiedzający będą mogli skorzystać także z przestrzeni kawiarnianej z tarasem widokowym. Pojawi się kilka miejsc parkingowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, by mogły dostać się do części wystawienniczej, oraz miejsca dla rowerów.

Przestrzeń wystawiennicza zostanie poświęcona sztuce współczesnej. Na ekspozycjach pojawi się wiele aspektów wypowiedzi twórczej z zakresu sztuki współczesnej. Obok malarstwa, grafik czy rzeźby, prezentowany będzie również design. W murach nowego budynku będą także realizowane interwencje artystyczne – pokazy młodych projektantów, fotografów, artystów multimedialnych.

Dyrektor wspomniał także o roli odkryć archeologicznych, prowadzonych w obiekcie, które stanowią pewną niewiadomą w perspektywie dalszych prac. Dotychczas odnaleziono kilkanaście przedmiotów, które będą wyeksponowane w budynku na Gdańskiej, ponieważ stanowią świadectwo jego historii. Są to m.in. nocnik z czasów, kiedy w obiekcie funkcjonował Szpital Miejski oraz kalendarzyk z osobistymi notatkami z 1939 roku.

Co udało się zrealizować do tej pory?

Jak przekazał Damian Burzyński, kierownik działu administracji MOB, dotychczas udało się zrealizować aż 10% planu remontowo-konserwatorskiego, w tym m.in. częściowy remont piwnic, rozebrano część stropów i odkryto belki stropowe, które decyzją konserwatorską będą uwidocznione w nowej koncepcji, rozebrano także część ścian działowych oraz stare instalacje, by umożliwić wprowadzenie nowych, niezbędnych rozwiązań.

W najbliższych planach muzeum będzie prowadzić dalsze badania konserwatorsko-archeologiczne.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę KONTBUD (prowadzącą prace budowlane), w najbliższym czasie planowane jest zakończenie przy starych fundamentach oraz rozpoczęcie robót w nowej części, w tym prace związane z wymianą stropów oraz pokrycia dachowego.

Kampania promocyjna prowadzona przez Muzeum będzie opierała się na pokazaniu bydgoszczanom i turystom różnych (nie zawsze oczywistych) pomysłów na spędzenie czasu w muzeum.

Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6866942