Region Nauk Ścisłych – trwa druga edycja programu

Region Nauk Ścisłych – trwa druga edycja programu

Blisko tysiąc dwustu uczniów i trzydzieścioro sześcioro nauczycieli z dwunastu szkół województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczy od września w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie edukacyjnym „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości”. Szkoły otrzymały już meble i niezbędne pomoce dydaktyczne, z których korzystać będą w unowocześnionych pracowniach matematycznych i informatycznych. Czekają na sprzęt komputerowy. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w lutym.

– „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości” to druga edycja projektu edukacyjnego. Uczniowie liceów i techników, do których skierowany jest program, otrzymają wsparcie w zakresie rozwijania kompetencji wspierających ich rozwój, umożliwiających znalezienie zatrudnienia na rynku pracy; skorzystają m.in. z fachowego doradztwa edukacyjno-zawodowego, warsztatów naukowych oraz zajęć kół naukowo-technicznych. Szkolenia przejdą również nauczyciele i pedagodzy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

„Region Nauk ścisłych II – edukacja przyszłości” to projekt partnerski realizowany przez samorząd województwa w kooperacji z sześcioma partnerami:

  • Gminą Miasta Brodnica,
  • Powiatem Golubsko-Dobrzyńskim,
  • Powiatem Grudziądzkim,
  • Gminą Miasto Włocławek,
  • Gminą Barcin,
  • Powiatem Tucholskim.

Projekt realizowany jest ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na ten cel przeznaczono prawie 3 miliony złotych, z czego blisko 2,5 miliona to wysokość dofinansowania z naszego RPO. Realizacja projektu potrwa do końca lutego 2021 roku.

Lista szkół biorących udział w projekcie.

Projekt realizowany jest w kilku etapach. Pierwszym było doposażenie szkolnych pracowni matematycznych i informatycznych w niezbędny sprzęt komputerowy, meble i nowoczesne pomoce dydaktyczne (lista wyposażenia). W ostatnim czasie do szkół trafiły m.in. plansze naukowe, tablice, wykresy, kalkulatory, przybory szkolne oraz meble – szafki i stoliki. Wkrótce uczniowie korzystać będą z nowocześnie wyposażonych pracowni informatycznych. Otrzymają m. in. przenośne komputery, drukarki 3D, roboty, urządzenia wielofunkcyjne, projektory i ekrany, tablety oraz wizualizery cyfrowe.

Pierwsze zajęcia kół naukowo-technicznych, kół dla programistów oraz matematyków ruszą z początkiem lutego 2019 roku. Lekcje prowadzone przez trzy szkolne semestry odbywać się będą na uczelni wyższej oraz w szkołach uczestniczących w projekcie. Dla programistów zaplanowano także zajęcia on-line. W lutym 2019 roku ruszą również jednodniowe, ośmiogodzinne warsztaty naukowe dla uczniów poszczególnych szkół. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu (harmonogram warsztatów).

Podczas przyszłorocznych wakacji uczniowie uczestniczyć będą w pięciodniowych obozach naukowych, które odbywać się będą w centrum nauki w regionie. Latem w 2020 roku młodzież szkolna przejdzie także kursy języka angielskiego. Wykonawcy zadań zostaną wyłonieni w drodze przetargów.

Dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych ze szkół objętych projektem zaplanowano szkolenia z zagadnień dotyczących pomocy w osiąganiu przez ucznia sukcesu edukacyjnego oraz szkolenia z kompetencji cyfrowych dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach kół programistów.

Czytaj też: Region nauk ścisłych

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Pomoce dydaktyczne dla szkół dostarczone w ramach projektu „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości”
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164646

Skip to content