Radioteleskopy i kosmiczne sygnały. Wykład Sebastiana Soberskiego (15 października)

Radioteleskopy i kosmiczne sygnały. Wykład Sebastiana Soberskiego

Radioteleskopy i kosmiczne sygnały. Wykład Sebastiana Soberskiego (15 października)

W czwartek, 15 października, zapraszamy na kolejny wykład on-line przygotowany przez toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej wystąpi Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Początek o godz. 18.00.

Prelegent opowie o największych na świecie radioteleskopach oraz sygnałach, które zostały przez nie zarejestrowane. W trakcie wykładu usłyszymy wiele intrygujących “dźwięków” z kosmosu.

Sebastian Soberski:Tytuł jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi, ale ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna. Fale elektromagnetyczne dochodzące do Ziemi mogą być rejestrowane np. przez radioteleskopy, a następnie zamieniane na falę akustyczną (dźwięk) tak jak to się dzieje w zwykłym odbiorniku radiowym. Tylko w niektórych szczególnych przypadkach można takiej zamiany dokonać bezpośrednio to znaczy bez zmiany częstotliwości. Na ogół jednak rejestrowane fale elektromagnetyczne leżą poza zakresem 20Hz-20KHz, więc aby po zamianie na falę dźwiękową mogły być słyszalne przez ucho ludzkie trzeba dodatkowo zmienić ich częstotliwość do podanego zakresu.

Wśród sygnałów z kosmosu, które usłyszymy podczas wykładu Sebastiana Soberskiego, znajdą się rejestracje dokonane m.in. największym w Polsce przyrządem tego typu – radioteleskopem “Kopernik”, działającym w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164384

Skip to content