„Przytul Polskę” – to takie proste!

„Przytul Polskę” – to takie proste!

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pod koniec stycznia 2020 r. zaprasza na wyjątkową wystawę “Przytul Polskę”. To doskonała okazja, aby spojrzeć na naszą ojczyznę na nowo i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby żyło nam się w niej dobrze.

Wystawa jest skierowana do każdego, kto chce na poważnie, ale i z przymrużeniem oka, porozmawiać o współczesnej Polsce i Polsce swoich marzeń. Twórczynie wystawy kierują ją głównie do rodzin z dziećmi, aby pokazać, jak ważna i potrzebna jest rozmowa o naszej ojczyźnie od najmłodszych lat – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. Poprzez różnorodne działania i zadania, dzieci oraz dorośli są zapraszani do rozmowy o ważnych sprawach jak: postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja, ale także o tych związanych z życiem codziennym, jak język, kuchnia i przyroda.

Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski o różnych twarzach. Każdy może zaproponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm na co dzień przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”. W części „Galeria Sztuki Polskiej” będzie można odkryć, jak bardzo łączy nas kultura, bawić się w rozpoznawanie dzieł sztuki, słuchając muzyki Fryderyka Chopina. – Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru – przekonują twórczynie wystawy. „Kącik Kibica” daje możliwość robienia zabawnych zdjęć z szalikami, w czapce w kształcie skoczni narciarskiej w śmiesznych okularach i sumiastych wąsach. W strefie „Kuchni Polskiej” można bawić się w zgadywanie charakterystycznych zapachów, tworzyć własne kompozycje na niedzielny obiad albo głosować na ulubioną wigilijną zupę. Rodziny staną również przed wyzwaniami lingwistycznymi – będą grać w łamańce językowe i tropić polskie regionalizmy. „Polska przyroda” to przestrzeń, w której zwiedzający mogą odpocząć, pobawić się drewnianymi zabawkami i zastanowić się nad tym, jak ważna jest dla nas przyroda.

Kuratorki wystawy – Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska – podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny. – Polskość, kultura, język, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi, ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania – mówią autorki.

Wystawa powinna przykuć uwagę nie tylko ze względu na tematykę, ale również na formę i aranżację przestrzeni. Za ilustracje, które będzie można zobaczyć, odpowiada Patricija Bliuj-Stodulska, a za aranżację studio projektowe bro.Kat.

Do tej pory “przytulić” Polskę mogli mieszkańcy Katowic, Trójmiasta i Warszawy. W Toruniu ekspozycja będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od 23 stycznia do końca czerwca 2020 roku. To kolejna wystawa, którą toruńskie centrum nauki udostępni na początku 2020 roku. Od 7 stycznia będzie można zwiedzać ekspozycję „Połącz się!”, która jest poświęcona komunikowaniu na odległość.

Informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej: https://mlynwiedzy.org.pl.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie internetowej “Przytul Polskę”.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131384