Przypomnienie wystawy MAJOWE

Fragment plakatu. Autor plakatu: Maciej Kwietnicki; na zdjęciu Agata Polny

Przypomnienie wystawy MAJOWE

W Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu 9 maja 2013 roku odbywał się wernisaż wystawy Majowe. Prezentowane były obrazy, fotografie, instalacje i obiekty artystyczne oraz performanse studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawę – będącą częścią Międzynarodowych Interdyscyplinarnych Spotkaniach Studentów GiARTinoOgród sztuki – Ośrodek przygotował we współpracy z Zakładem Plastyki Intermedialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia był prof. Marian Stępak.

Majowe w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu dokumentują – oddając charakter i treści prezentacji – film Marii Choduń i Wojciecha Budnego oraz zdjęcia Stanisława Jasińskiego i Anny Pesty.

Autorzy zdarzenia – wystawy czy raczej: pokazu – Majowe w sposób artystyczny zgłębiali problematykę majowych świąt i uroczystości, przede wszystkim Święta Pracy, Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja, obchodów zakończenia II Wojny Światowej, uroczystości związanych z przyjmowaniem przez dzieci Pierwszej Komunii Świętej, a także maryjnych nabożeństw nazywanych majowymi oraz innych świąt obchodzonych w maju, jak dzień strażaka, a także juwenaliów, majówek. Film i fotografie dokumentujące artystyczne zdarzenie w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu nie tylko pokazują to zdarzenie, skłaniając do niepowierzchownych refleksji,  ale i są oryginalnym przewodnikiem po majowym świętowaniu.

Wystawę szczegółowo omawiał Kamil Hoffmann w artykule Majowe… rytuały opublikowanym w Biuletynie Informacji Kulturalnej w numerze 7-8/2013 r.

Wystawa współorganizowana przez WOAK Toruń oraz Zakład Plastyki Intermedialnej UMK.

Zdjęcie gł. Fragment plakatu. Autor plakatu: Maciej Kwietnicki; na zdjęciu Agata Polny

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7161569

Skip to content