Przygotowania do otwarcia Młyna Wiedzy

Młyn Wiedzy przygotowuje się do otwarcia dla zwiedzających

Przygotowania do otwarcia Młyna Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowuje się do ponownego otwarcia dla zwiedzających. Po prawie dwóch miesiącach od zamknięcia, centrum nauki planuje, że pierwszych gości powita w drugiej połowie maja.

Od dwóch tygodni pracujemy nad procedurami związanymi z bezpieczeństwem w naszym obiekcie w tej wyjątkowej sytuacji – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Po uzyskaniu ich akceptacji ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu, planujemy częściowe udostępnienie wystaw w drugiej połowie maja – dodaje.

Pewne jest, że do wakacji nie odbędą się w Młynie Wiedzy warsztaty czy zajęcia w specjalistycznych pracowniach. Nie odbędą się również inne wydarzenia, takie jak: “Medyczne Środy” czy “Wtorki z psychologią”. Centrum nauki odwołało również (zaplanowany na koniec maja) piknik z okazji Dnia Dziecka. To właśnie podczas niego – centrum nauki planowało z włocławską firmą “Bio-Clean” bicie rekordu Guinessa, związanego z eksperymentem “pasta dla słonia”. – Wspólnie z naszym partnerem postanowiliśmy przenieść go na trzeci kwartał tego roku. Mamy nadzieję, że uda nam się go ustanowić podczas Toruńskiej Nocy Naukowców pod koniec września – mówi Marcin Centkowski.

W pierwszym etapie ponownego udostępnienia miejska instytucja kultury chce udostępnić wahadło Foucaulta, wystawy “O obrotach” i “Rzeka”. W kolejnych etapach, w zależności od dynamiki sytuacji związanej z wystąpieniem koronawirusa, będą włączane kolejne przestrzenie. – Obecnie zakładamy, że z końcem czerwca bieżącego roku udostępnimy wszystkie wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycję “Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Będą również odbywały się warsztaty z przygotowanej przez nas wakacyjnej oferty – informuje rzecznik centrum nauki.

W pierwszej fazie będą udostępnione trzy przestrzenie. W budynku CNMW będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób. Będą stosowane odpowiednie procedury bezpieczeństwa, których przestrzeganie będzie na bieżąco monitorowane przez pracowników centrum nauki. – Nie będziemy przyjmowali grup powyżej 10 osób, nie będzie warsztatów. Wyłączona będzie również szatnia. Za powstałe niedogodności przepraszamy, ale zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych gości – podkreśla Marcin Centkowski. Ze względu na planowany ograniczony zakres działalności Centrum odbywać będą się wyłącznie dwie tury zwiedzania dziennie: przedpołudniowa i popołudniowa. Bilet na zwiedzanie będzie dostępny w cenie 5 zł.

Informacje o otwarciu (w tym o zasadach przebywania na ekspozycjach i w budynku CNMW) będą publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Młyna Wiedzy.

Młyn Wiedzy online

W momencie wyłączenia dla zwiedzających Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jego działalność edukacyjna przeniosła się do Internetu. Na stronie internetowej instytucji są dostępne materiały wideo z różnego rodzaju doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu. Centrum nauki zaprasza także do wirtualnego zwiedzania wystaw, udziału w wirtualnych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej czy sprawdzenia filmowych rekomendacji na czas akcji #zostańwdomu. Ze strony można pobrać również karty pracy, zawierające różnorodne eksperymenty i ciekawostki naukowe.

Wirtualna majówka na bis

Na pierwszą wirtualną majówkę Młyn Wiedzy przygotował filmy podzielone na trzy kategorie: hobby, zabawy z nauką oraz organizmy. Poznamy historię telefonu i komunikacji, dowiemy się, czym jest „greenwashing”, czy bawełna jest ekologiczna i czy ekologiczna koszulka bawełniana może być tania. Jest dostępny również materiał dla miłośników roślin, którzy poznają historię sztuki bonsai. W ramach „zabaw z nauką” edukatorzy Młyna Wiedzy wyjaśniają także, dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Nie zabrakło eksperymentów, które pokazują „umiejętności” muzyczne wiatru i tego, jak działa on na otoczenie człowieka. Dostępne są także materiały poświęcone iluzjom optycznym, zmysłom człowieka i zwierząt, enzymom (gł. katalazie) i zabawkom, stymulującym zmysł dotyku oraz motoryki. Można „zanurzyć się” w fascynujący świat mikroskopijnych zwierząt i roślin, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jaka jest ich rola w środowisku wodnym, i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody. Animatorzy przekonują, że bzyczenie ma znaczenie i prezentują, jak można pomóc pszczołom, których blisko 500 gatunków można spotkać w Polsce.

Filmy można obejrzeć na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Informacje o działalności jedynego centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim są dostępne na stronie – mlynwiedzy.org.pl.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337951

Skip to content