Przydatne wakacyjne porady z portalem dane.gov.pl

Kobieta, mężczyzna i dziecko oraz pies na spacerze w lesie.

Przydatne wakacyjne porady z portalem dane.gov.pl

Ministerstwo Cyfryzacji - logo z orłem i szarfą biało-czerwoną.

Jeśli właśnie dopinacie na ostatni guzik swój wypoczynek, podpowiadamy, jakie dane warto pobrać z portalu danych przed wyjazdem, aby być przygotowanym na wszystko i uatrakcyjnić każdą wyprawę!

Szlakiem zabytków

Nie trzeba szukać daleko, aby odkryć nowe, ciekawe miejsca. Wystarczy wybrać się do dowolnej miejscowości w Polsce i ruszyć szlakiem lokalnych zabytków. W ustaleniu trasy pomoże portal dane.gov.pl. W rejestrze zabytków nieruchomych znajdziecie stare pałace, kościoły czy parki, które warto zobaczyć. Być może to Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu, Twierdza Toruń lub Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu okażą się ciekawą, wakacyjną destynacją. Kilkaset inspirujących pomysłów, jak chociażby Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, czy Muzeum Piernika i Etnografii w Kopytowej, znajdziecie natomiast w wykazie muzeów. Pobierzcie potrzebne dane na swoje urządzenie przed wyjazdem, aby mieć je zawsze pod ręką.

Ścieżki kulinarne

Kolejna baza, którą warto mieć przy sobie w wakacje, ucieszy wszystkich smakoszy. Każdy region ma swoje tradycyjne przysmaki. Znamy toruńskie pierniki, czy krakowskie bajgle. Natomiast już plince kaszubskie, graduskie szaraki, czy sodówki mogileńskie mogą brzmieć bardziej enigmatycznie. W bazie produktów regionalnych i tradycyjnych znajdziecie ponad 2000 różnych propozycji, charakterystycznych dla poszczególnych zakątków Polski. Sprawdźcie je przed wyjazdem, aby niczego nie przegapić.

Podręczna baza noclegowa

Mamy też propozycję dla tych, którzy podczas podróży planują spontaniczne noclegi. Aby uniknąć ewentualnych problemów technicznych, warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich – plik z adresami i telefonami do prawie 3,5 tys. hoteli. Pobierzecie go z portalu dane.gov.pl. Planując podróż dużej rodziny dodajcie do tego wykaz partnerów programu KDR, aby skorzystać z dodatkowych zniżek nie tylko podczas wypoczynku, ale również innych wakacyjnych atrakcji.

Zabierz aplikacje na wakacje

Dane są coraz częściej używane w programach i aplikacjach. Wiele przykładów ich ciekawego wykorzystania znajdziecie w portalu danych. Na przykład aplikacja Dworce kolejowe w Polsce  pokazuje m.in. jak wygląda dobowa wymiana pasażerska na poszczególnych dworcach i pomaga wyszukać interesujące nas miejsca. Aplikacja Moja komenda w razie potrzeby znajdzie dzielnicowego w nieznanym miejscu.  Po więcej ciekawych, wakacyjnych inspiracji warto zajrzeć do portalu danych.

Dobre dane

Portal dane.gov.pl skończył w tym roku 10 lat. Został najwyżej oceniony wśród innych europejskich portali danych w europejskim rankingu Open Data Maturity 2023. Zbiera dane o różnorodnej tematyce – kulturalnej, sportowej, czy turystycznej, które mogą przydać się nie tylko w wakacje. Życzymy udanych wakacji z danymi.

Kobieta, mężczyzna i dziecko oraz pies na spacerze w lesie.

Dane.gov.pl to państwowy portal  danych, który jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie przez administrację publiczną oraz podmioty prywatne do ponownego wykorzystywania. Za system odpowiada Minister Cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

_

8 lipca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181667

Skip to content