Prowokacja Bydgoska 1981 – wystawa malarstwa

Prowokacja bydgoska 1981 - wernisaż wystawy.

Prowokacja Bydgoska 1981 – wystawa malarstwa

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy - logoArtyści i artystki zaprezentują malarską interpretację prowokacji bydgoskiej. Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa „Prowokacja Bydgoska 1981”, który odbędzie się we wtorek, 19 marca o godz. 17:00 w sali kolumnowej siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w 43. rocznicę wydarzeń bydgoskich.

– Serca były po naszej stronie, ludzie mieli już dość tego kłamania, tego oszukiwania, tych ciągłych obietnic, mówienia o dialogu, skoro rzeczywistość była zupełnie inna – tak o zdarzeniu z 19 marca 1981 roku mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia Jan Rulewski.

Rzeczywistość przybrała tego dnia barwy siną i czerwoną – od siniaków i krwi działaczy „Solidarności” brutalnie pobitych w trakcie sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Oprócz szefa lokalnych struktur związku ofiarami milicyjnej agresji padli Michał Bartoszcze i Mariusz Łabentowicz. Kłamstwa komunistycznych władz o rzekomym wypadku samochodowym Rulewskiego jedynie podsyciły i tak rozgrzane nastroje społeczne. Niewiele zabrakło do wybuchu ogólnopolskiego strajku.

By upamiętnić tę opozycyjną kartę w historii miasta, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało wystawę malarską „Prowokacja bydgoska 1981”, którą będzie można oglądać w gmachu głównym instytucji przy ulicy Gdańskiej 4.

– Wystawy powstają z różnych powodów, np. z wewnętrznego nakazu przyzwoitości wobec ludzi, czasu i wydarzeń. Idea organizacji wystawy „Prowokacja bydgoska 1981” narodziła się wiosną 2021 roku, w czterdziestolecie wkroczenia milicji do gmachu dzisiejszego urzędu wojewódzkiego i chodziła za nami aż do teraz. Bydgoski marzec należy do najtrudniejszych tematów sztuki. W jakimś sensie zaistniał w grafice, w malarstwie był marginalny – mówią Wacław Kuczma i Paweł Lewandowski-Palle, kuratorzy nowej ekspozycji w MOB.

Do projektu zaproszono artystki i artyści z kilku pokoleń. Każdy z twórców otrzymał propozycję realizacji jednego obrazu malarskiego. Wystawa od samego początku była więc w nieustannym procesie, a ostateczny rezultat artystyczny był nieprzewidywalny aż do momentu rozpakowania wszystkich dzieł. Kuratorzy podkreślają, że artyści, dzieląc się refleksją o „paskudnym czasie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego”, nie zamierzają wyręczać historyków, a sami kuratorzy nie chcieli wchodzić w buty cenzorów.

– Forma zgromadzonych wypowiedzi jest zróżnicowana, od formuł realizmu po wypowiedzi abstrakcyjne. Wystawa wydaje się klasyczna w aspekcie eksponowanych tu dzieł artystów, w tym sensie jest więc reprezentatywna dla jakiejś części sztuki polskiej. Dzieła zaprezentowane właśnie w Bydgoszczy mają sens głębszy, a udostępnienie wystawy w 43. rocznicę wydarzeń jest z pewnością symboliczne – dodają.

 

PROWOKACJA BYDGOSKA 1981 – wystawa malarstwa

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4

otwarcie wystawy: 19 marca 2024 (wtorek), godz. 17.00, w 43. rocznicę wydarzeń bydgoskich

idea wystawy: Paweł Lewandowski-Palle

kuratorzy: Wacław Kuczma i Paweł Lewandowski-Palle

układ wystawy: Wacław Kuczma

Źródło: MOB

_

18 marca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181605

Skip to content