Propozycje na wakacje w Bydgoszczy

Przystań na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

Propozycje na wakacje w Bydgoszczy

Bydgoszcz logoWakacje w przestrzeni miejskiej? Dlaczego nie?!  Tegoroczny odpoczynek letni będzie nietypowy, ale może być bardzo interesujący.

Nad rzeką

Warto połączyć zwiedzanie miasta, aktywność fizyczną i świetną zabawę korzystając z uroków Brdy. W wypożyczalni sprzętu “Przystań” do dyspozycji są kajaki jedno- i dwuosobowe, samochodziki wodne z napędem, smocze łodzie i tradycyjne rowery wodne. Korzystać z nich może każdy, kto skończył 16 lat. Młodsi również, ale pod opieką dorosłego. Zapewniony jest fachowy instruktaż. Niepotrzebne są żadne patenty i inne dokumenty, wystarczy dowód osobisty.

Aktywnie

Pomimo obowiązywania jeszcze pewnych ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym, czynne są już miejskie pływalnie.  Niedostępne są dodatkowe atrakcje na pływalniach – sauny, zjeżdżalnie, jacuzzi czy rwące rzeki, ale obostrzenia mają charakter dynamiczny, dlatego warto śledzić strony internetowe tych obiektów. Działają również wszystkie orliki na terenie miasta. Mogą z nich korzystać osoby indywidualne i grupy po dokonaniu rezerwacji na 60 minut, po czym następuje 15-minutowa przerwa przeznaczona na dezynfekcję.

W parku

Największy miejski park w Polsce – Myślęcinek – oferuje nie tylko kontemplację i odpoczynek na łonie natury, piknik na trawie czy spacer, ale również coś dla bardziej aktywnych. Można zagrać w minigolfa, golfa, czekają boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa, skatepark, wakepark, trasy rowerowe i jeden z najlepszych w Polsce torów do ekstremalnych zjazdów rowerowych.

Bydgoski Ogród Zoologiczny w Myślęcinku specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt, ale jest tam również wiele egzotycznych gatunków, jak lemury, tygrysy czy krokodyle. Na zwiedzających czekają przedstawiciele ponad 170 gatunków zwierząt.

Zwierzaki

W największej papugarni w Europie można poznać kilkadziesiąt gatunków papug, kanarków i innych mniejszych ptaków. Z kolei schronisko dla zwierząt niezmiennie zaprasza na spacer z psem. Z bezdomnymi przyjaciółmi można wychodzić codziennie w godzinach otwarcia placówki. Potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Na weekendowe spacery obowiązują zapisy. Miłośnikom kotów polecamy kocie godziny – pełnoletni goście schroniska mogą odwiedzać przebywające tam zwierzęta. Kontakt z nimi obniża poziom stresu, a i koty mają dużo pożytku z kontaktu z człowiekiem. Głaskanie, zabawa, szczotkowanie, czytanie na głos – to obopólna korzyść.

Kulturalnie, muzealnie

W Europejskim Centrum Pieniądza można odkryć Skarb Bydgoski znaleziony w 2018 roku w Farze, zobaczyć stare pieniądze i narzędzia mennicze, poznać też proces wytwarzania monet i spróbować wytworzyć własną monetę.

W tzw. Białym Spichrzu prezentowane są zbiory archeologiczne Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Ciekawa aranżacja wnętrz i rekonstrukcje przybliżają atmosferę dawnych czasów.

Barka „Lemara” przewoziła niegdyś około 300 ton różnego rodzaju towaru. Choć jest już na emeryturze, jej wnętrza zostały tak zaaranżowane, żeby przypominać miejsce pracy bydgoskich szyprów. Dziś jest żywym muzeum tradycji wodniackich, a dokładniej Muzeum Legend Szyperskich.

Muzeum Mydła i Historii Brudu to skarbnica ciekawostek: gdzie jest najwięcej bakterii? Jak wyglądała higiena naszych babć i jak produkuje się mydło? Zwiedzający sami mogą takie mydło zrobić i zabrać ze sobą na pamiątkę.

Niedaleko Muzeum Mydła, również przy ul. Długiej, działa manufaktura słodyczy. Tam z kolei dzieci zobaczą, jak przebiega proces produkcji słodyczy. I też będą mogły samodzielnie zrobić lizaki i zabrać je do domu. O ile nie zjedzą ich po drodze.

Warto też śledzić na bieżąco ofertę programową instytucji kulturalnych, takich jak: Miejskie Centrum Kultury, Teatr Polski, Teatr Kameralny czy Filharmonia Pomorska. Przez pandemię placówki zmuszone były odwołać większość planów, a część wydarzeń przeniosły do sieci. Pomału jednak wracają na stare tory i niedługo zaprezentują swoje nowe propozycje na spędzanie wolnego czasu z kulturą.

Źródło: bydgoszcz.pl

fot. Przystań na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy – aut. Agnieszka M. CC-BY-SA-3.0

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7249142

Skip to content