Projekt Zambia 2020

Projekt Zambia - grupa

Projekt Zambia 2020

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacją nadesłaną przez wolontariuszy uczestniczących w Projekcie Zambia 2020:

“W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II pamiętamy w modlitwie o ludziach i sprawach, do których docierał w swoich papieskich wędrówkach. Patronat Jana Pawła II nad województwem kujawsko-pomorskim to wyróżnienie, ale i zobowiązanie, dlatego Projekt Zambia 2020 z radością zaprasza na koncert we wtorek 26.05.2020 r. o godz. 19.30 na https://www.facebook.com/KujawskoPomorskaeSzkola/posts/144318430521634.

Projekt Zambia 2020 to muzykalni studenci i absolwenci, którzy pragną wyruszyć do Zambii, gdzie w Kasisi będą pracować na jezuickiej farmie oraz  pomagać w miejscowym domu dziecka, gdzie mieszka około 250 podopiecznych. Nad formacją duchową czuwa o. dr Grzegorz Dobroczyński – toruński jezuita, medioznawca, nauczyciel w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. Koncert jest okazją, aby z gitarą, śpiewem i radością powędrować przez afrykańskie bezdroża po śladach papieża Jana Pawła II i kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Przygotowując się do misji w Zambii, śledzimy znaki  przyjaźni łączącej kardynała Kozłowieckiego – pierwszego arcybiskupa Lusaki, bez reszty oddanego misji w Zambii, z papieżem Janem Pawłem II – misjonarzem świata. Opowiemy o tym podczas koncertu. Wierzymy, że wstawiennictwo św. Jana Pawła II prostuje nasze ścieżki, którymi zmierzamy do Zambii.

Misją Projektu Zambia 2020 jest kontynuacja ponad stuletniej tradycji obecności misjonarzy z Polski na Czarnym Lądzie. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 109, Zambia – 63, Tanzania – 60, Madagaskar – 47, Republika Południowej Afryki – 40, Republika Centralnej Afryki – 38 i Rwanda – 29. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich.  Z regionu Kujaw i Pomorza w Zambii pochodzą  m.in.: S. Mariola Mierzejewska, kierująca domem dziecka w Kasisi, o. Józef Matyjek SJ, wikariusz w Kasisi, ks. Wojciech Łapczyński (diec. toruńska) pracujący w Chingombe i ks. Krzysztof Mróz (diec. pelpińska)  z Lusaki. W Kasisi, gdzie tuz po wojnie trafił o. Adam Kozłowiecki SJ, pracują też polscy jezuici: o. Tadeusz Świderski SJ (przełożony misji) i o. Jakub Rostworowski SJ (proboszcz). W domu dziecka również działa kilka polskich sióstr Zgromadzenia Służebniczek NMP ze Starej Wsi k. Brzoowa.

Historia działalności polskich jezuitów na terenie obecnej Zambii (do 1964 roku zwanej Rodezją Północną) sięga początków XX wieku. Stolica Apostolska w 1912 roku powierzyła część Rodezji  opiece polskich jezuitów z Galicji. Misjonarze to przede wszystkim przyjaciele, na których miejscowa ludność może liczyć w każdej sytuacji, od przygotowywania do przyjęcia sakramentu chrztu św, przez organizację szkoły dla dzieci, formację przyszłych nauczycieli i katechistów. Wspierają chorych, cierpiących, sieroty, także w dziedzinie higieny i lecznictwa. Przede wszystkim dbają o edukację, są instruktorami w dziedzinie nowoczesnych metod uprawy roślin i hodowli zwierząt, budowniczymi i majsterkowiczami, opiekunami i pielęgniarzami, doradcami i powiernikami.

Codzienna praca misyjna to pokonywanie trudności materialnych, kadrowych, kulturowych i klimatycznych, dlatego objęcie Projektu Zambia 2020 patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest widzialnym znakiem troski o ten jeden z najuboższych krajów świata oraz wyrazem szczególnej wymowy patronatu świętego Jana Pawła II nad regionem.”

O działaniach Projekt Zambia oraz pracy polskich jezuitów w Zambii przeczytać można:

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/

https://jezuici.pl/2019/07/jozef-matyjek-sj-piekno-misyjnego-powolania/

„Wśród ludu Zambii – listy z misyjnego frontu”, Ludwik Grzebień, Adam Kozłowiecki, WAM 1977 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016758