Projekt “Cmentarz żydowski w Skępem – inwentaryzacja i upamiętnienie”

Projekt “Cmentarz żydowski w Skępem – inwentaryzacja i upamiętnienie”

Lipno Nasze Masto logo

Dwie tablice w formie macew staną w Skępem, by upamiętnić społeczność żydowską, która mieszkała na tym terenie. Jedna będzie przy zapomnianym cmentarzu, druga na Rynku.

Działanie współfinansowane było w ramach programu Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce, związane z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę.

Tablice upamiętniające społeczność żydowską niebawem zostaną odsłonięte i będzie można je obejrzeć w tym niewielkim w miasteczku. Widnieje na nich napis w języku polskim oraz hebrajskim. Na jednej z tablic napisano:

Najstarsze wzmianki o osadnictwie żydowskim w Skępem pochodzą z 1793 roku, a potwierdzone informacje o kahale Skępe z 1852 roku. W 1827 roku spośród 978 mieszkańców 55 stanowili Żydzi, a pod koniec lat 30. XX wieku w Skępem odnotowano ponad 300 mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Koniec istnienia gminy żydowskiej nastąpił podczas II wojny światowej. W grudniu 1939 roku większość spośród Żydów skępskich, którzy nie uciekli lub nie zostali zamordowani przez Niemców, trafiła do getta w Warszawie i innych gett na terenie okupowanej Polski. Prawie wszyscy zostali zamordowani. Po wojnie do Skępego wrócili nieliczni mieszkańcy narodowości żydowskiej. Cmentarz żydowski w Skępem został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej, choć nieczynny, pozostaje miejscem spoczynku kilku pokoleń Żydów ze Skępego.

W pracę zaangażowana była bydgoska Fundacja Ari Ari, ale także Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Poszukiwawcza Gustaw oraz Urząd Miasta i Gminy Skępe.

 

Więcej w artykule “Cmentarz Żydowski w Skępem”

 

Źródło: lipno.naszemiasto.pl

Fot. Tablica upamiętniająca społeczność żydowską w Skępem, aut. Bożena Ciesielska, źródło: https://www.facebook.com/FundacjaAriAri

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337287

Skip to content