Projekt badawczy “Heads Up Erasmus+”

Dwie osoby układają wielką głowę z puzzli.

Projekt badawczy “Heads Up Erasmus+”

Logotyp Erasmus +Celem międzynarodowego projektu badawczego “Heads Up Erasmus+” jest stworzenie narzędzi dla nauczycieli do pracy z uczniem z depresją i ryzykiem podjęcia samobójstwa. Projekt został podjęty z uwagi na niepokojący problem społeczny jakim jest wzrost zachorowań na depresję i coraz częstsze podejmowanie prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Projekt badawczy jest finansowany w ramach programu Erasmus+ i realizowany we współpracy czterech instytucji: Fundacji Instytutu Matki i Dziecka (koordynator), Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Univerzita Palackeho v Olomouci (Czechy), Univerzita Pavla Jozefa Safarika v Kosiciach (Słowacja).

Do udziału w badaniu zapraszani są nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych, w klasach 4-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych. Do dyrekcji losowo wybranych szkół na terenie całej Polski zostanie skierowany list z zaproszeniem do udziału w badaniu. Szkoły wylosowano z listy dostępnej w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych.

W województwie kujawsko-pomorskim w badaniach wezmą udział:

1. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu, ul. Piaskowa 23, 87-162 Lubicz Górny;
2. Szkoła Podstawowa nr 60 im. Huberta Wagnera z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy, ul. Glinki 117, 85-861 Bydgoszcz;
3. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego, ul. Stefana Żeromskiego 11, 87-400 GolubDobrzyń;
4. Szkoła Podstawowa nr 21 im. Rtm. Witolda Pileckiego w Grudziądzu, ul. Nauczycielska 19, 86-300 Grudziądz;
5. III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 53, 88-100 Inowrocław;
6. X Liceum Ogólnokształcące im. Prof. Stefana Banacha, Plac Św. Katarzyny 9, 87-100 Toruń;
7. Technikum w Grubnie, Grubno 56, 86-212 Stolno;
8. Branżowa Szkoła I Stopnia, ul. Stefana Okrzei 3, 87-600 Lipno.

Badanie ilościowe będzie polegało na wypełnieniu przez nauczycieli kwestionariusza zamieszczonego na stronie internetowej. Zbieranie danych zaplanowane jest na pierwszą połowę 2023 roku. W przypadku badań jakościowych zaplanowane jest przeprowadzenie wywiadów fokusowych z nauczycielami, spełniającymi następujące kryteria włączenia do badania: nauczyciel aktywny zawodowo, staż pracy min. 5 lat, zatrudnienie w szkole publicznej, praca z uczniami w klasach 4-8 szkoły podstawowej lub w szkole ponadpodstawowej, min. 2 lata doświadczenia jako nauczyciel wychowawca. Wywiady będą przeprowadzone online przy użyciu programu Zoom, przy zachowaniu dbałości o przepisy o danych osobowych. Wstępne wyniki z badań zostaną opublikowane w drugim półroczu 2023 r. w formie raportu, który będzie dostępny na stronie Fundacji Instytutu Matki i Dziecka.

Wszelkie bliższe informacje na temat projektu można uzyskać u koordynatorów z ramienia Fundacji Instytutu Matki i Dziecka (dorota.kleszczewska@imid.med.pl i z ramienia Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (amalkowska@uw.edu.pl).

_

28 lutego 2023 r.

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7418930

Skip to content