Premierowy pokaz kolekcji Leonarda i Wandy Pietraszaków w MOB

Podgórski Stanisław, Wieś, b.r., olej, płótno naklejone na tekturę, 24,5 x 34 cm, fot. W. Woźniak

Premierowy pokaz kolekcji Leonarda i Wandy Pietraszaków w MOB

JAN STANISŁAWSKI i UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków to wyjątkowa wystawa, będąca prezentacją kolekcji malarstwa młodopolskiego Państwa Wandy i Leonarda Pietraszaków, która jest szczególna nie tylko za sprawą indywidulanego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również przez fakt, iż stanowi dar dla Bydgoszczy i jego mieszkańców.

Pan Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy i Jego Małżonka przekazali do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję, którą budowali przez kilkadziesiąt lat i z którą są bardzo emocjonalnie związani, mimo to postanowili oddać ją społeczeństwu. Ja mówią Państwo Pietraszak: „Gromadziliśmy te prace Mistrza Jana Stanisławskiego i Jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia. (…) Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W rodzinnym mieście Leonarda, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i Mieszkańcy tego pięknego Miasta.”

Przekazany zbiór liczy 58 obrazów olejnych autorstwa Jana Stanisławskiego i 38 innych artystów (i jednej artystki) w tym m.in.  Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałki, Antoniego Procajłowicza, Bronisława Kowalewskiego czy Floriana Piekarskiego.

Ekspozycja Jan Stanisławski i uczniowie jest podróżą w urokliwy, czasem tajemniczy świat natury z widokami pól, lasów, wiejskich dróg czy gór, ale także architektury i miast, w którą warto wyruszyć i poczuć ducha „młodej polski”.

Wystawę będzie można zwiedzać od 19 czerwca w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. Tego dnia
w obiekcie będzie obowiązywał bilet ulgowy, a na pierwszych zwiedzających będą czekać niespodzianki.

Wernisaż wystawy to nie jedyna atrakcja dla zwiedzających w najbliższych dniach. Muzeum zaprasza również na nowe cykle spotkań rozpoczynające sezon letni.

Krem Halina, fot. MOB

Krem Halina, fot. MOB

Tajemnice medycyny, czyli jak leczono w przeszłości
Wykład inauguracyjny: Historia bydgoskiej Haliny z miłością w tle

Gdańska 4

11 czerwca 2021 r., godz. 18:00

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy ma przyjemność zaprezentować opowieść z cyklu “Tajemnice medycyny, czyli jak leczono w przeszłości”.

Wykład inauguracyjny cyklu pt.: “Historia bydgoskiej Haliny z miłością w tle” zaprezentuje dr Wojciech Ślusarczyk, historyk medycyny, kustosz dyplomowany z Pracowni Historii Medycyny i Farmacji  MOB.

Usłyszymy o bydgoskiej marce kosmetyków „Halina”, znanej przed wojną w całej Polsce i Europie, a także związanym z nią ludziom. Liczne wątki tej historii, sięgające Wiednia, Kairu, Moskwy oraz Syberii, skupiały się w Bydgoszczy. Wielka polityka splatała się z „małymi” – osobistymi losami właścicieli bydgoskiej fabryki chemiczno-farmaceutycznej, mając na nie przemożny wpływ.

„Śpiewaczka” – spotkanie z autorem książki Maciejem Klimarczykiem

Gdańska 4

18 czerwca 2021 r., godz. 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Klimarczykiem, autorem debiutanckiej powieści pt. “Śpiewaczka”. Spotkanie autorskie, połączone będzie ze sprzedażą książki.

O książce: Akcja thrillera psychologicznego dzieje się w Bydgoszczy…Tytułowa śpiewaczka jest największą gwiazdą Opery Nova. Właśnie przygotowuje się do głównej roli w Tosce Pucciniego. Artystka z zimną krwią, krok po kroku realizuje swój plan morderstwa. Dopracowany w każdym szczególe, precyzyjnie rozpisany, jak mistrzowska partytura… Morduje właściciela antykwariatu.

Zdjęcie historyczne, źródło Ośrodek Karta

Zdjęcie historyczne, źródło Ośrodek Karta

Tropem wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 – spacer historyczny

Zbiórka Uczestników: przed głównym wejściem do Bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo

19 czerwca 2021 r., godz. 10:00-12:00, impreza biletowana

Włączając się do jubileuszowych wydarzeń Roku Bydgoskiego Marca ’81 Muzeum Okręgowe proponuje Historyczny Spacer Tematyczny “Tropem wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981”, podczas którego Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z wydarzeniami sprzed czterdziestu lat oraz wysłuchają opowieści świadków tamtych zdarzeń.

Spacer poprowadzi pasjonat, miłośnik historii i regionalista, który gwarantuje barwną opowieść, okraszoną materiałem ikonograficznym, dotyczącym działalności różnych grup opozycji w latach 1980-1989.

Zapisy i szczegóły uczestnictwa: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl.

Piknik graficzny

Gdańska 4

20 czerwca 2021 r., godz. 10:00 – 14:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tajemnicami warsztatu graficznego!

W niedzielę 20 czerwca będziemy gościć z naszym warsztatowym stanowiskiem na Frymarku  – jarmarku produktów eko, regionalnych i rękodzieła. Na naszym stanowisku dowiecie się,  czym jest grafika warsztatowa, cyfrowa i użytkowa! Będzie można spróbować swoich sił w wykonywaniu oryginalnych grafik przy użyciu prasy graficznej, poznać techniki monotypii, linorytu, kolografii, a także przypomnieć sobie czym jest frotage.

Udział w warsztatach będzie możliwy za okazaniem biletu wstępu na wystawę : „Stan Zero”. Bilety dostępne w kasie w nowym budynku MOB – ul. Gdańska 4.

Nasze warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym Projektowi artystycznemu “Stan zero”, który nawiązuje do działalności grupy artystycznej “Bunt”, powstałej w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami wystawy są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Grafiki, w ramach projektu „Stan zero”, prezentowane są w budynku przy Gdańskiej 4,  w specjalnie zaaranżowanej
i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego. Zapraszamy do śledzenia pozostałych imprez towarzyszących.

Zdjęcie gł.: Podgórski Stanisław, Wieś, b.r., olej, płótno naklejone na tekturę, 24,5 x 34 cm, fot. W. Woźniak

10 czerwca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189543

Skip to content