Premiera online filmu: Kim był Jerzy Giedroyć

Premiera online filmu: Kim był Jerzy Giedroyć

Muzeum Historii Polski zaprasza na film “Kim był Jerzy Giedroyć”. Film jest dostępny na kanale YouTube MuzHPtv.

Jerzy Giedroyc był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej historii w XX wieku. Niezwykłość jego dzieła polega na tym, że wydawany przez niego na emigracji miesięcznik „Kultura” chociaż zakazany przez cenzurę PRL, faktycznie docierał do kraju i w ogromny stopniu ukształtował poglądy polskiej inteligencji. Bez nazwisk autorów „Kultury”, m.in. Andrzeja Bobkowskiego, Józefa Czapskiego, Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, Stefana Kisielewskiego, Józefa Mackiewicza, Czesława Miłosza czy Jerzego Stempowskiego nie da się napisać historii polskiej kultury. – Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Pierwsza część filmu “Kim był Jerzy Giedroyć” to opowieść przedstawiająca główne momenty z życia świadka rewolucji w Piotrogrodzie i Moskwie, uczestnika życia politycznego II Rzeczypospolitej, wydawcy BUNTU MŁODYCH i POLITYKI, niedoszłego więźnia Berezy Kartuskiej, dyplomaty ratującego polskich uchodźców w Rumunii, żołnierza wojska polskiego w Tobruku, uczestnika kampanii włoskiej 2 Korpusu gen. Andersa. A to wszystko do końca II Wojny Światowej. Sporo jak na jednego człowieka. Jak sam o sobie mówił – człowieka państwowca.

Druga część to filmowa opowieść opisująca perypetie utworzenia Instytutu Literackiego KULTURA, tajemnicę Nobla dla Miłosza, a przede wszystkim powstanie idei współpracy Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Wartość jaką wniósł do kultury europejskiej Instytut Literacki KULTURA jest nie do przecenienia. A stał za tym jeden człowiek – Jerzy Giedroyć.

W filmie wykorzystano liczne nagrania archiwalne: wypowiedzi osób, które znały i ceniły Giedroycia, m.in.: Agnieszka Osiecka, Józef Czapski czy Zofia Hertz. Wykorzystano także fragmenty filmów (m.in. film “Kultura” w reż Agnieszki Holland, “Książę niezłomny” w reż. Jerzego Diatłowickiego) i materiały archiwalne (m.in. Instytutu Literatury Kultura w Maison-Laffitte, Ośrodka “Karta”, Narodowego Archiwum Cyfrowego).

Film  prezentowany jest również na portalu Instytutu Literatury: Kwartalnik Kulturalny “Nowy Napis”.

Film jest dostępny na kanale YouTube MuzHPtv.

PIERWSZA CZĘŚĆ FILMU

DRUGA CZĘŚĆ FILMU

Produkcja: Muzeum Historii Polski

Producent wykonawczy: Media Kontakt

Reżyseria: Marek A. Drążewski

Scenariusz: Marek A. Drążewski, Mirosław Chojecki

 

Informacja za: http://muzhp.pl/pl/c/2213/premiera-online-filmu-kim-byl-jerzy-giedroyc

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6887686