Pradźwięki – VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne (16-20 X 2019)

Pradźwięki – VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne (16-20 X 2019)

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Plakat Pradźwięki„Pradźwięki” – VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne to edukacyjny, interdyscyplinarny projekt łączący archeo- i etnomuzykologię. Poprzez naukę pieśni wybranych ze źródeł etnograficznych uczestnicy warsztatów poznawać będą życie codzienne i wierzenia Słowian. Dodatkowo, odbiorcy zapoznają się z ludową muzyką pałucką oraz wezmą udział w prelekcjach poświęconych historii muzyki od pradziejów do czasów nowożytnych. W trakcie warsztatów odbędą się zajęcia śpiewu białego, gry na replikach bębnów dwumembranowych, wykłady oraz potańcówka tradycyjna. Całość wydarzenia zakończy wspólny koncert uczestników. Zapraszamy do uczestnictwa. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zajęcia śpiewu – Najstarsze pieśni słowiańskie – instruktor: Stanisław Mazurek
Rozpoczęcie: środa 16 października, godz. 10.00
Zakończenie: niedziela, 20 października, godz. 15.00
Warsztaty pięciodniowe zakończone koncertem uczestników, wymagany udział w całości warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w dwóch blokach: porannym i popołudniowym. Program warsztatów obejmuje: ćwiczenia przygotowujące organizm do naturalnego śpiewu, naukę wydobywania śpiew białego oraz tekstów i melodii pieśni, analizę melodyczną oraz interpretację tekstów wybranych utworów. Udział darmowy*. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Zajęcia śpiewu Pieśni pałuckie – instruktor: Malwina Paszek
Środa, 16 października – piątek, 18 października, godz. 18.30-20.30; sobota, 19 października, godz. 15.00-17.00; niedziela, 20 października, godz. 11.00-13.00; koncert uczestników: godz. 14.00.
Warsztaty te są specjalnie przygotowane dla osób pracujących oraz uczących się, które nie mają możliwości uczestniczyć w zajęciach odbywających się o wcześniejszej porze. Do udziału szczególnie zapraszamy osoby z okolicznych wsi i miast! Mamy nadzieję razem z Wami utworzyć grupę, która regularnie spotykać się będzie na wspólnych śpiewach.
Zajęcia odbywać się będą w trybie popołudniowym z możliwością udziału w wybrane przez siebie dni. Program warsztatów obejmuje: ćwiczenia przygotowujące organizm do naturalnego śpiewu, naukę wydobywania śpiewu białego oraz tekstów i melodii pieśni pałuckich, analizę melodyczną oraz interpretację tekstów wybranych utworów. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Zajęcia gry na bębnach dwumembranowych – instruktor: Jacek Tesławski
Rozpoczęcie: środa 16 października, godz. 17.00
Zakończenie: niedziela, 20 października, godz. 15.00
Warsztaty pięciodniowe zakończone koncertem uczestników, wymagany udział w całości warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w dwóch blokach: porannym i popołudniowym. Program warsztatów obejmuje: wykłady na temat bębnów i ich tworzenia, naukę wybijania prostych i bardziej skomplikowanych rytmów oraz ich analizę. Połączenie gry ze śpiewem archaicznym. W trakcie zajęć uczestnicy grać będą na bębnach dwumembranowych zrekonstruowanych przez instruktora na podstawie źródeł historycznych. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Prelekcje popołudniowe (udział darmowy bez konieczności wcześniejszych zapisów).
16-19 października, godz. 17.30, sobota godz. 18.00
16 października, godz. 17.30 – Muzyka w pradziejach – Anna Grossman
17 października, godz. 17.30 – Instrumentarium wczesnego średniowiecza – Stanisław Mazurek
18 października, godz. 17.30 – Rośliny magiczne w polskich pieśniach ludowych – Malwina Paszek
19 października, godz. 18.00 – Instrumenty etniczne – od średniowiecza do współczesności – Mikołaj Woźniak (Zespół Muzyki Dawnej Huskarl)

Sobota, 19 października godz. 19.00
Potańcówka tradycyjna z zespołem Zespół Muzyki Dawnej Huskarl
Program potańcówki obejmuje: koncert wielkopolskiej muzyki tradycyjnej (dudy i skrzypce), warsztaty tańców wielkopolskich i tańców dawnych w kręgu pochodzących m.in. z Francji, Węgier, Malty, zabawy ludowe dla dzieci i dorosłych, naukę wielkopolskich przyśpiewek. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Niedziela, 20 października godz. 14.00
Koncert uczestników warsztatów
Program koncertu obejmuje: występ uczestników warsztatów oraz solowe prezentacje instruktorów. Bez konieczności wcześniejszych zapisów – wstęp wolny.

* koszt zajęć:
Udział w zajęciach oraz noclegi są bezpłatne.


Informacje o instruktorach:


Stanisław Mazurek – muzyk, kolekcjoner instrumentów, znawca muzyki dawnej. Zajmuje się badaniami i propagowaniem wiedzy na temat muzyki dawnej w tym dawnych instrumentów, które dodatkowo sam rekonstruuje. Członek zespołów muzycznych grających muzykę dawną. Od lat prowadzi zajęcia na temat dawnych instrumentów oraz śpiewu archaicznego. Prelegent wielu konferencji archeomuzykologicznych. Współpracuje z licznymi placówkami muzealnymi i stowarzyszeniami: Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg – Vineta, Ukranenland Historische Werkstatten e.v. Torgelow (Niemcy), Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Grzybowo, Giecz), Muzeum Narodowe w Szczecinie, czy też z fundacjami oraz organizacjami na rzecz osób niepełnosprawnych. Jeden z autorów wystawy „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” w MPPP w Gnieźnie.

Malwina Paszek – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku teoria muzyki. Multiinstrumentalistka. Gra między innymi na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Od lat zajmuje się białym śpiewem, prowadzi warsztaty na terenie całego kraju. Wykonuje tradycyjne pieśni z terenów Polski, Ukrainy i Białorusi. Brała udział w wielu muzycznych projektach. W duecie „Ludożercy z innej wsi” wraz z Tomaszem Grdeniem wykonuje autorskie utwory bazujące na piosence kabaretowej osadzonej w tradycji Cyganów bałkańskich. Brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010). W roku 2019 otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii „Muzyka tradycyjna”.

Jacek Tesławski – od osiemnastu lat zajmuje się wyrobem bębnów tradycyjnych. Wykonał między innymi jeden z największych bębnów w Polsce o średnicy 1,5 m, który znajduje się w Skansenie Słowian i Wikingów na Wolinie. Od lat prowadzi warsztaty gry na bębnach, które miały miejsce m.in. na Wolinie, w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w Grzybowie, w Brusach oraz na ogólnopolskich warsztatach rytmicznych w Pile. Współpracuje z takimi muzeami jak: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie prowadzi pokazy rzemieślnicze z zakresu snycerki i gry na bębnach tradycyjnych.

Organizator:
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Dofinansowanie:
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Etnopolska 2019” oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Zdjęcie gł.: Pixabay

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,344