Pracownia nawigacyjna i szkolenia dla uczniów powiatu nakielskiego

Wręczenie umów w Nakle nad Notecią, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Pracownia nawigacyjna i szkolenia dla uczniów powiatu nakielskiego

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią zyska nowoczesną pracownię nawigacyjną oraz wzbogaci się o statek szkoleniowy, a uczniowie i pedagodzy z nakielskich liceów wezmą udział w szkoleniach i stażach zawodowych – środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 konsekwentnie rozwijają infrastrukturę edukacyjną oraz podnoszą jakość kształcenia w naszym regionie. Umowy o dofinansowanie dwóch projektów przekazał dziś (18 maja) staroście nakielskiemu Tadeuszowi Sobolowi wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Młodzi wodniacy kształcą się w Zespole Szkół Śródlądowych od 76 lat. Placówka posiada wyposażoną bazę dydaktyczną i własne jednostki pływające, a zajęcia praktyczne odbywają się na nowej przystani wodnej na rzece Noteć oraz u armatorów śródlądowych i morskich. Absolwenci szkoły pływają na wodach całego świata.

– Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia. Nowoczesne pracownie i dostosowane do potrzeb młodych ludzi szkolenia i staże zawodowe to ważne przedsięwzięcia, które wspierają rozwój ich umiejętności oraz pozwalają na zapoznanie się z wymaganiami rynku pracy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pierwszy projekt dotyczy adaptacji pomieszczeń warsztatowych w budynku Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej na pracownię nawigacyjną. Sala wyposażona zostanie w niezbędny sprzęt, w tym symulator nawigacyjno-manewrowy i stanowiska komputerowe z oprogramowaniem. Powstanie również zaplecze dla nauczycieli. W ramach przedsięwzięcia planuje się także zakup szkoleniowej jednostki pływającej. Dzięki inwestycji uczniowie zyskają warunki do nauki odzwierciedlające rzeczywiste środowisko pracy w zawodzie technika żeglugi śródlądowej. Dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 4,2 mln złotych.

Środki Unii Europejskiej w wysokości ponad 370 tysięcy złotych pozwolą także na przeprowadzenie szkoleń oraz zajęć dodatkowych i staży dla 120 uczniów i 32 nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego i II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. W ramach projektu „Moje liceum” młodzież weźmie udział w lekcjach wyrównawczych i rozwijających ich umiejętności oraz stażach zawodowych. Dla pedagogów zaplanowano szkolenia z nowoczesnych technologii nauczania oraz metodyki kształtowania umiejętności interpersonalnych i społecznych uczniów.

Wręczenie umów odbyło się w przystani w Nakle nad Notecią, oddanej do użytku w 2014 roku. To jedna z najważniejszych inwestycji samorządu powiatu nakielskiego ostatnich lat. Nowoczesny basen portowy z infrastrukturą do cumowania jachtów uzupełniają punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia sprzętu wodniackiego, część hotelowa i segment konferencyjny, pole namiotowe oraz kompleks boisk sportowych. Dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 wyniosła 5,5 miliona złotych.

W 2015 roku powiat nakielski został nagrodzony za zrealizowaną inwestycję w konkursie „Odkrywca” w kategorii inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki. Wyróżnienia przyznawane są z okazji Światowego Dnia Turystyki.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Wręczenie umów w Nakle nad Notecią, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

18 maja 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181445

Skip to content