Prace grupy roboczej ds. ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi w internecie

Mała dziewczynka i chłopiec leżą na dywanie wpatrzeni w ekran laptopa.

Prace grupy roboczej ds. ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi w internecie

Ministerstwo Cyfryzacji - logo
Ministerstwo Cyfryzacji intensywnie pracuje nad zwiększeniem ochrony dzieci i młodzieży przed treściami szkodliwymi w internecie. W ramach tych działań, w maju i czerwcu br. odbyły się kolejne spotkania grupy roboczej, która zajmuje się tym zagadnieniem. Zrzesza ona przedstawicieli różnych środowisk: administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Ich wspólnym celem jest opracowanie skutecznych rozwiązań, które ochronią najmłodszych przed szkodliwymi treściami dostępnymi w sieci.

W dniach 15 maja 2024 r. oraz 11 czerwca 2024 r. odbyły się kolejne spotkania poświęcone tematyce ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie.

Podczas pierwszego spotkania skupiono się na definicji kluczowych pojęć takich jak „małoletni”, „treści pornograficzne”, „treści szkodliwe” oraz „patostreaming”, co jest niezbędne dla tworzenia skutecznych regulacji.

Natomiast w trakcie drugiego spotkania analizowano jak inne kraje radzą sobie z ochroną dzieci w sieci, prezentując przykłady z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii.

Omówiono między innymi aspekt ochrony małoletnich, ograniczenia dostępu do niebezpiecznych treści oraz platform społecznościowych dla osób młodszych niż 18 lat, zasady dotyczące korzystania z smartfonów w szkołach oraz rolę aplikacji do kontroli rodzicielskiej.

Co dalej?

W nadchodzących miesiącach grupa robocza będzie kontynuować prace, planując kolejne spotkania mające na celu opracowanie konkretnych propozycji regulacyjnych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
_

17 czerwca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189433

Skip to content