Praca (nie)widzialna

Dzienniczki wolontariusza.

Praca (nie)widzialna

Bydgoszcz logo

„Wolontariat to ciekawe doświadczenia, to szansa by poznać nowych przyjaciół…”, „Wolontariat to dobro, pomoc i szczęście…” – zachęcają Wiktor i Marcel w nowym filmiku promującym ideę wolontariatu. Spot prezentowany jest w bydgoskich szkołach z okazji Dnia Niewidzialnej Pracy.

W pierwszy wtorek kwietnia obchodzimy Dzień Niewidzialnej Pracy. Celem święta jest zwrócenie uwagi na te rodzaje aktywności, za które wykonujące je osoby nie otrzymują ani grosza – dobrowolnie i z potrzeby serca poświęcając swój czas, energię i umiejętności dla innych. Co ważne, zadania te są często bardziej czasochłonne i wymagające niż płatna praca.

– Z okazji Dnia Niewidzialnej Pracy składam wielkie podziękowania wszystkim jej bohaterkom i bohaterom. Sprawmy, aby ten wyjątkowy dzień stał się okazją do wielu podobnych gestów wdzięczności. Jednocześnie zapraszam dzieci i młodzież z bydgoskich szkół do zainteresowania się ideą wolontariatu – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Święto zapoczątkowane zostało przez FEFAF – Europejską Federację Kobiet Aktywnych Rodzinnie. Pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na wartość prac wykonywanych przez kobiety, a także mężczyzn, w ramach życia rodzinnego, opieki międzypokoleniowej oraz wychowywania dzieci. W gronie bohaterów tego wyjątkowego dnia wymienia się także wolontariuszki i wolontariuszy, uznając ich znaczenie dla działalności i wsparcia wielu aspektów i dziedzin życia społecznego.

– Efekty wolontariackiej pracy widzimy często, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że są zasługą osobistego, bezinteresownego zaangażowania, szlachetnego serca, czasu, środków i sił poświęconych przez Aniołów Codzienności dla dobra otaczającego świata, lokalnego środowiska, sąsiadów i potrzebujących – mówi Karolina Jaruszewska, inspektorka ds. organizacji pozarządowych i wolontariatu w Biurze Aktywności Społecznej UMB.


Wolontariusze są wszędzie

W wolontariat angażują się osoby w różnym wielu. Wielu seniorów odnajduje w społecznym działaniu szansę na realizację pasji i zainteresowań, na które nie starczało czasu w okresie zawodowej aktywności. Dla wielu dorosłych wolontariat to rodzaj odskoczni, ale także realizacja potrzeby pomagania i wspierania ważnych inicjatyw. Realizacja najlepiej rozumianej wspólnotowości i społeczeństwa obywatelskiego.

Interesującą formą jest wolontariat pracowniczy. Wiele nowocześnie zarządzanych firm inspiruje swoich pracowników do podejmowania społecznych aktywności i wspiera te działania. Dzięki takiej współpracy zespoły, także pracodawcy i pracownicy, łączą się we wspólnym, wartościowym celu. Reprezentanci odpowiedzialnego biznesu dostrzegają w tym obszarze ogromny potencjał integracji i wspierania pozytywnych relacji w firmie.


Czym skorupka…

W bydgoskich szkołach od lat działa kilkadziesiąt kół wolontariatu, prowadzonych przez zaangażowanych pedagogów. Do zainteresowania tą formą szkolnej działalności zachęca promocyjno-instruktarzowy filmik, powstały w Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu „Gdańska 5”. To miejsce udostępniane już od pięciu lat bydgoskim organizacjom pozarządowym. To także grupa specjalistów i specjalistek służących radą i pomocą wszystkim zainteresowanym podjęciem działań społecznych lub wolontariatem.

– W ramach działania Centrum organizowane są cykliczne szkolenia zarówno dla wolontariuszek, wolontariuszy, jak i opiekunów i opiekunek wolontariatu. Staramy się wspierać na każdym etapie osoby, które są zainteresowane wolontariatem jak i organizatorów pracy wolontariackiej – dodaje Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej.

Źródło: bydgoszcz.pl

_

2 kwietnia 2024 r.

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646102

Skip to content