Poznaj historię kartki świątecznej

kartka świąteczna

Poznaj historię kartki świątecznej

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku logotyp

10 grudnia, o godzinie 12.00, zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki, przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku na wykład z prezentacją multimedialną pt. „Historia kartki świątecznej”. Motywem przewodnim będą kartki bożonarodzeniowe i noworoczne.

Jerzy Jabczyński — adiunkt z Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, przybliży projekty pocztówek świątecznych stworzone przez artystów, od drugiej połowy XIX w. do czasów współczesnych: Włodzimierza Tetmajera, Zofię Stryjeńską, Wacława Boratyńskiego czy Jana Marcina Szancera. Z lokalnych twórców zaprezentujemy projekty Jerzego Teodorowicza i Jana Sowińskiego. Zostaną pokazane kartki z kilku rejonów świata, odnoszące się do tradycji katolickich, protestanckich, prawosławnych oraz te z życzeniami noworocznymi.

Uczestnicy obejrzą również przykłady pocztówek związanych z wydarzeniami historycznymi, które często wpływały na sposób i możliwość świętowania Bożego Narodzenia, jak i Nowego Roku.

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

8 grudnia 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895135