Pożegnanie wystawy Orbitarium

Pożegnanie wystawy Orbitarium

Po 20 latach od startu z centrum kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie, misja sondy Cassini dobiega końca. Sonda rozpoczęła już swój ostatni przelot wokół Saturna i zakończy swoją pracę 15 września br., gdy zanurkuje w atmosferze planety z pierścieniami i ulegnie zniszczeniu.

Wielu z nas zapewne doskonale wie, jak wygląda sonda, choć być może nie wszyscy ją kojarzą. Otóż, model sondy Cassini był centralnym elementem wystawy Orbitarium, zlokalizowanej w toruńskim Planetarium przy ul. Franciszkańskiej 15. BYŁ (czas przeszły nie jest tu przypadkowy), gdyż wystawa ta po wakacjach nie jest już dostępna do zwiedzania. Podobnie jak sonda, zakończyła swą edukacyjną misję.

Sonda Cassini wraz z lądownikiem Huygens należała do trzech najcięższych w historii pod względem masy startowej. Jej lot i naukowy dorobek są więc dowodem niesamowitego sukcesu w dziedzinie astronawigacji! Przez lata przekazała na Ziemię tysiące zdjęć i ogromną ilość danych do badań.

Wystawa Orbitarium, otwarta w czerwcu 2005 roku, była jedną z pierwszych interaktywnych wystaw w Polsce! Została doceniona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i w 2009 roku wyróżniona turystyczną nagrodą „Odkrywca”. Choć zajmowała powierzchnię zaledwie 112 m2, to skorzystało z niej 590 tysięcy odwiedzających! Chętnie odwiedzana przez grupy szkolne pozwalała zrozumieć, jak działają sondy kosmiczne, w jaki sposób są sterowane i jak przesyłają na Ziemię dane zebrane w Kosmosie. Dla wielu uczniów była znakomitą, żywą lekcją o Kosmosie. W tym miejscu powstanie jednak nowa atrakcja toruńskiego Planetarium. Udostępniona zostanie pod koniec tego roku.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134549