Powstańczy escape room w Młynie Wiedzy

Na tle obrazu Jana Matejki "Polonia – Rok 1863 albo Zakuwana Polska" informacje na temat escape roomu i warsztatów

Powstańczy escape room w Młynie Wiedzy

logotyp: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczęło rekrutację na bezpłatne warsztaty historyczne poświęcone Powstaniu Styczniowemu. Zajęcia będą prowadzone w formie tradycyjnej, jak również w “pokoju zagadek” (escape room).

Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, toruńskie centrum nauki zaplanowało przeprowadzenie działań edukacyjno-animacyjnych (opartych na interakcji i współdziałaniu, w formule “pokoju zagadek”) i warsztatów, które będą popularyzować tematykę związaną z Powstaniem Styczniowym (1863-1864). – Nasze działania realizujemy w ramach projektu “Ku wolności – o powstaniu styczniowym w Młynie Wiedzy”, który otrzymał dofinansowanie z Biura Programu “Niepodległa” – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Głównym celem projektu jest upamiętnienie bohaterów i wydarzeń Powstania Styczniowego poprzez popularyzację wiedzy o jego znaczeniu dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. Zaplanowane działania animacyjne łączą w sobie wiedzę historyczną, nowoczesne metody nauczania i lekką formułę poprzez zabawę nauką – dodaje.

Zajęcia odbędą się w wybrane dni marca 2023 roku w godz. 9:00-11:30 i 12:00-14:30. Zgłoszenia do udziału w warsztatach są przyjmowane poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W zaplanowanych zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie kl. 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Maksymalna liczba uczestników na warsztatach wynosi 32 osoby.

Program jednego spotkania obejmuje warsztat historyczny: “Za wolność waszą i naszą”, realizowany w pokoju zagadek, w którym podczas gry fabularnej uczestnicy wcielą się w przedstawicieli Królestwa Polskiego. Ich celem będzie uwolnienie dowódcy zamkniętego w celi. Grupa będzie mogła tego dokonać przez rozwiązanie zagadek logicznych o tematyce powstańczej, poukrywanych w pomieszczeniu. Podczas tej części warsztatów uczestnicy będą mogli pozyskać wiedzę historyczną dotyczącą powstania styczniowego za pomocą metody behawioralnej. – Uczestnicy wezmą również udział w warsztacie patriotycznym “Powstanie Styczniowe”. W trakcie zajęć uczniowie zaprojektują herb szlachcica polskiego, dowiedzą się, jak wyglądał powstaniec styczniowy. Poznają elementy ubioru powstańca i wykonają wąsy szlachcica. Zapoznają się z sympatycznym atramentem, który jest substancją służącą do ukrywania informacji, używanym w technikach steganografii. Wytyczą na mapie Polski granice powstania – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Informacji w sprawie warsztatów udziela Klaudia Rogalska, specjalistka ds. oferty kulturalnej, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie: + 48 56 690 49 90 wew. 607.

Projekt jest dofinansowany w ramach projektu “Ku wolności – o powstaniu styczniowym w Młynie Wiedzy” z Biura Programu “Niepodległa”. Wartość dofinansowania 56 000 zł, całkowita wartość projektu 65 883 zł.

8 marca 2023 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7056346